Hotel Admiralspalast w Zabrzu został zeskanowany laserowo. Technika 3D pomoże "przywrócić obiekt do dawnej świetności"

Hotel Admiralspalast w Zabrzu został zeskanowany laserowo. Zastosowanie techniki 3D okazało się niezbędne dla realizacji remontu, bo rozbieżności między istniejącą dokumentacją a stanem faktycznym zabytkowego budynku okazały się zbyt spore. Czy uda się "przywrócić obiekt do dawnej świetności"?

Hotel Admiralspalast przy ulicy Wolności 305 w Zabrzu to jeden z symboli miasta i perła przedwojennej śląskiej architektury. Wzniesiony w 1928 r. jako budynek narożny w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco, został zaprojektowany przez berlińskich architektów - Richarda Bielenberga i Josefa Mosera. Nawiązuje do amerykańskich drapaczy chmur, tzw. szkoły chicagowskiej. Charakterystycznym elementem jest sporych rozmiarów kopuła wieńcząca obiekt. Pierwotnie na parterze mieściła się piwiarnia, następnie otwarto tu kawiarnię i restaurację z salą balową na 500 osób. Część hotelowa obejmowała 48 pokoi. Na dachu budynku znalazł się tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób.

Hotel Admiralspalast zeskanowany laserowo

Miasto odkupiło hotel od poprzedniego właściciela w styczniu 2022 r. W sierpniu 2023 r. podpisano umowę na gruntowny remont hotelu. Inwentaryzacja poprzedzająca roboty budowlane, przeprowadzona metodami tradycyjnymi, okazała się jednak niewystarczająca. Wykazano liczne rozbieżności między dokumentacją a stanem faktycznym obiektu. Z tego powodu został wykonany trójwymiarowy skaning laserowy, który ujawnił niedoskonałości niewykryte podczas wcześniejszej inwentaryzacji.

– Technika skanowania 3D realizowana w sposób profesjonalny wykazała
szereg dodatkowych korzyści. Oprócz wykazania szeregu rozbieżności
wymiarowych
dochodzących czasem do 20 cm, pozyskano materiał tworzący wirtualną mapę 3D obiektu w postaci zdjęć i chmur punktów – informuje firma Bimsmart, wykonawca skanu.

Skaning laserowy pozwolił na stworzenie szczegółowego modelu trójwymiarowego, który posłuży jako podstawa do dalszych prac remontowych. Dzięki skanowaniu odkryto nie tylko różnice w wymiarach, ale też nierówności powierzchni czy uszkodzenia budowlane.

"Przywrócić obiekt do dawnej świetności"

Koszt inwestycji wyniesie około 53 mln zł. Autorem projektu rewitalizacji budynku byłego hotelu Admiralspalast jest architekt i urbanista Tomasz Konior. Po zakończeniu prac znajdzie się tam m.in. siedziba Centrum Promocji i Rozwoju Miasta. Zgodnie z koncepcją projektową, obiekt ma również odzyskać swoje dawne funkcje, hotelową i gastronomiczną. Sporą część zajmą przestrzenie biurowe, w tym miejsca dla startupów.

– Mamy do czynienia z zabytkiem, który wymaga szczególnej troski i wręcz pietyzmu, by przywrócić go do dawnej świetności. Nie ma nic cenniejszego niż to, że zabytek żyje i wypełnia się nowymi funkcjami i ludźmi, że staje się częścią tętniącego życiem miasta – mówił Tomasz Konior podczas podpisania umowy na remont hotelu.
Hotel Admiralspalast w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Admiralspalast w Zabrzu. Ikoniczny śląski zabytek od środka

Autor: Arkadiusz Nauka

26/02/2023

Hotel Admiralspalast w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Budynek dawnego hotelu Admiralspalast zostanie zrewitalizowany. Miasto ogłosiło przetarg na remont ikony śląskiej architektury

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/03/2023

Hotel Admiralpalast w maju 2022

Może Cię zainteresować:

AdmiralsPalast wróci do dawnej świetności. Podpisano umowę na remont dawnego hotelu

Autor: Michał Wroński

01/09/2023