Historia podziemnego strajku... na żywo! Kopalnia Guido zaprasza

Na niezwykłą, podziemną wycieczkę opowiadającą o dwutygodniowym strajku górników w czasie stanu wojennego - zaprasza Muzeum Górnictwa Węglowego i Kopalnia Guido w Zabrzu.

Kopalnia guido

Wprawdzie opowieść w chodnikach zabrzańskiej kopalni dotyczyć będzie wydarzeń z grudnia 1981 roku w Kopalni Węgla Kamiennego Piast w Bieruniu, klimat i przedstawione historie będą jak najbardziej realne. To był najdłuższy, bo trwający aż 14 dni strajk stanu wojennego w Polsce.

- W czasie, kiedy na powierzchni debatowano jak namówić lub zmusić ich do wyjazdu, na dole przygotowywano się do przetrwania w kopalnianych warunkach. Bez dostępu do bieżącej wody, z malejącymi rezerwami jedzenia, bez dostępu do światła dziennego czekali. Niepewni co przyniesie jutro... Trwali przy swoim, a w tym czekaniu pod ziemią zastało ich Boże Narodzenie. Wyobrażacie sobie spędzić święta 650 metrów pod ziemią? - opisują to wydarzenie organizatorzy.

Warto wybrać się 320 metrów pod ziemię i posłuchać mrożących krew w żyłach opowieści strajkujących górników. Opowieści, z których emanuje strach o jutro, uciążliwy brak kontaktu z bliskimi, a nadto wszystko - ciężkie warunki panujące pod ziemią. Historia o twardych ludziach, woli walki i tajemnicach najgłośniejszego strajku stanu wojennego.

Kopalnia Guido zaprasza wszystkich chętnych do kontaktu i umawiania terminów. Wycieczka trwa około dwóch godzin.

Najbliższe, wolne jeszcze terminy to 9 grudnia, godziny 11.00, 13.00, 15.00. Miejsca są też na piątek, 10.12, sobotę, 11.12 oraz kolejne dni. Cena biletu normalnego dla jednej osoby to 60 złotych.

Więcej szczegółów na temat terminów i możliwości umawiania grup znajdziecie na stronie Kopalni Guido, pod tym odnośnikiem.

czytaj więcej:

Milion2

Ferie w mieście. Zobaczcie ofertę Zabrza

Lodowisko w Zabrzu1

Miejskie lodowisko zaprasza amatorów łyżew!

Park miliona świateł1

Niesamowite widowisko na Kąpielisku Leśnym w Zabrzu

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził kopalnię Guido

Premier Mateusz Morawiecki w Guido - "14 dni pod ziemią"

Sanok

Wycieczka w Bieszczady? Przystań w Sanoku!

Zdjęcie Główne

Lubuskie – polska Toskania na zachodzie kraju

Ogród Japoński w Parku Śląskim

Nowość w Parku Śląskim. Ogród Japoński