Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg. Będzie 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na dostawę i montaż urządzeń do 39 punktów odcinkowych kontroli prędkości. Nowe czujniki staną w trzynastu województwach, również w naszym. Na czterech odcinkach, w tym także w Zabrzu.

GITD
Odcinkowy

Najwięcej odcinkowych pomiarów prędkości – 5 pojawi się na terenie województwa łódzkiego i podkarpackiego, po 4 w województwie lubuskim, mazowieckim i śląskim, 3 w województwach kujawsko-pomorskim i dolnośląskim, po 2 na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce, w województwie zachodniopomorskim oraz pomorskim, 1 na terenie województwa opolskiego.

Zabrze jest również na liście - odcinkowy pomiar będzie na DK88, czyli Alei Jana Nowaka Jeziorańskiego. Kolejny stanie na tej samej drodze, ale już w Gliwicach - na odcinku od wiaduktu z ulicą Szymanowskiego do zjazdu na ulicę Pionierów. Trzeci obejmie Drogową Trasę Średnicową w Katowicach, w okolicy Auchan, czwarty zaś będzie na odcinku Jankowice (ulica Nowa) - Świerklany (ul. Plebiscytowa).

Miejsca objęte odcinkowym pomiarem zostały wytypowane na podstawie analiz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Analiza objęła wszystkie drogi publiczne, uwzględniając przy tym liczbę osób rannych i zabitych oraz miejsca szczególnie niebezpieczne, gdzie te urządzenia – poprawiające bezpieczeństwo – powinny być zainstalowane w pierwszej kolejności – powiedział Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Planowane odcinkowe pomiary prędkości na autostradach:

A1:

  • w województwie łódzkim - miejscowości Pomorzany / Bociany
  • w woj. kujawsko-pomorskim - A1 Węzeł Nowy Ciechocinek - MOP Kałęczynek
  • w woj. pomorskim - A1 Peplin-Swarożyn

A2:

  • w woj. wielkopolskim - A2 Konin, MOP Leonia / Kuny do PPO Żdżary

A4:

  • w woj. małopolskim - A4 Węzeł Balice - Węzeł Rudno
  • w woj. dolnośląskim - A4 Kostomłoty - Kąty Wrocławskie

Zainstalowane urządzenia będą w stanie mierzyć i rejestrować pojazdy na co najmniej trzech pasach ruchu, poruszające się z prędkością co najmniej od 30 do 220 km/h, również w trudnych warunkach pogodowych, identyfikować rodzaj pojazdu, wykonywać wysokiej jakości zdjęcia bez względu na porę dnia. Wyłoniony w przetargu wykonawca, od dnia podpisania umowy, będzie miał maksymalnie 70 tygodni na montaż urządzeń.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym dysponuje dziś 30 odcinkowymi pomiarami prędkości. W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 roku zarejestrowały one blisko 600 tysięcy przypadków przekroczenia prędkości.