Firma Enefit uruchomiła w Zabrzu kilkadziesiąt stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Kierowcy pojazdów elektrycznych w Zabrzu mają do dyspozycji 46 stacji ładowania w 24 lokalizacjach. Uruchmiła je firma Enefit, spółka należąca do estońskiej państwowej grupy energetycznej Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich. Przygotowany wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Nowej Mobilności (PSNM) raport wskazuje, że do końca 2035 roku w województwie śląskim prognozuje się zarejestrowanie blisko 200 tys. samochodów elektrycznych. Zaś liczba ogólnodostępnych punktów ładowania ma tu wzrosnąć do niemal 15 tys.

Stacje ładowania Enefit Volt w Zabrzu są dostępne dla wszystkich kierowców samochodów elektrycznych oraz hybrydowych z możliwością ładowania baterii. Każde urządzenie jest wyposażone w gniazda typu 2, pozwalające na ładowanie zarówno prądem jednofazowym, jak i trójfazowym. Bezproblemowe i wygodne korzystanie z ładowarek zapewnia przygotowana przez Enefit aplikacja na smartfony – Enefit Volt, w której użytkownicy szybko i wygodnie sprawdzą lokalizację, cennik, informacje techniczne dotyczące stacji ładowania oraz jej dostępność w czasie rzeczywistym. Wszystkie urządzenia są zasilane zieloną energią.

– Uruchomienie kolejnych punktów w ramach sieci publicznych stacji ładowania to dla nas ważny krok w rozwoju usługi Enefit Volt w Polsce. Zainstalowane w Zabrzu urządzenia to - kolejne po Bielsku-Białej punkty zlokalizowane na śląsku - regionie, który jest jednym z najintensywniej rozwijających się w kraju w obszarze e-mobility. Punkty ładowania zlokalizowane w województwie śląskim już teraz stanowią 13% ogólnopolskiej infrastruktury. Śląsk jest dla nas strategicznym regionem. Prognozy z naszego raportu przygotowanego z PSNM jasno wskazują, że w ciągu najbliższych czterech lat spodziewamy się wzrostu liczby zarejestrowanych w województwie pojazdów elektrycznych do niemal 47 tysięcy. Jako Enefit już teraz aktywnie uczestniczymy w rozwoju infrastruktury w regionie oddając do użytku stacje w Zabrzu, a wcześniej w Bielsku-Białej. Mamy nadzieję, że zachęci to mieszkańców do rezygnacji z pojazdów konwencjonalnych - mówi Łukasz Musiałkiewicz, prezes Zarządu Enefit w Polsce.

Raport przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności, we współpracy z Enefit w Polsce, wskazuje, że już teraz elektromobilność w województwie śląskim to istotny temat. Aż 9,5% floty wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych porusza się właśnie po śląskich drogach. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 4 lat liczba samochodów o napędzie elektrycznym wrośnie w regionie ponad ośmiokrotnie. Odpowiednio wzrośnie także liczba punktów ładowania – w 2023 roku w całym województwie było ich 748, a według zawartych w raporcie prognoz rok 2028 będzie ich niemal 10 razy więcej.

– Prognozowany w raporcie, bardzo dynamiczny wzrost liczby rejestracji BEV oraz rozbudowy punktów ładowania w województwie śląskim jest – podobnie jak w całej Polsce – uwarunkowany pilnym wdrożeniem zmian regulacyjnych redukujących obecne bariery systemowe, zwłaszcza w obszarze przyłączeniowym. Kluczowe jest w szczególności usprawnienie procedur, skrócenie terminów i wprowadzenie obowiązku budowy przyłączy do granicy nieruchomości, na których ma zostać zlokalizowana infrastruktura ładowania. Istotny czynnik stanowi ponadto kontynuacja i optymalizacja programów wsparcia ze środków publicznych. Niezależnie od tego, Śląsk w kolejnych latach pozostanie jednym z regionów Polski o najwyższym stopniu elektryfikacji transportu drogowego, zarówno w odniesieniu do zeroemisyjnej floty, jak i sieci ogólnodostępnych ładowarek – mówi Jan Wiśniewski, dyrektor Centrum Badań i Analiz PSNM.

Enefit Volt rozwija sieć publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Estonii, Łotwie i Polsce. Obecnie funkcjonuje 350 stacji, a kolejne 700 jest w fazie inwestycyjnej. Infrastruktura ładowania jest już dostępna w Bielsku-Białej i Zabrzu, a w najbliższych miesiącach dołączą do nich stacje w Gliwicach. W ciągu najbliższych czterech lat Enefit w Polsce planuje pozyskać lokalizacje dla 2500 stacji ładowania.

Szpital miejski zabrze

Może Cię zainteresować:

Szpital Miejski w Zabrzu. Pediatrzy powiększyli zespół nocnej i świątecznej opieki medycznej

Autor: Urszula Gołkowska

19/06/2024

Parki w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Te miejsca w Zabrzu warto odwiedzić. Parki polecają się na wakacyjne spacery

Autor: Urszula Gołkowska

18/06/2024