Czy przedtreningówki są bezpieczne?

Różnego rodzaju przedtreningówki stają się coraz bardziej popularne z uwagi na swoje działanie. Jednak nie zawsze popularność idzie w parze z ogólną wiedzą i dużo osób uważa tego rodzaju odżywki za niebezpieczne dla zdrowia. W takich sytuacjach można przywoływać słowa Paracelsusa, który powiedział, że to dawka czyni z danej substancji truciznę. Zatem zarówno przedtreningówka, jak i woda, czy też owoce mogą być niebezpieczne dla zdrowia, jednak jeśli w przypadku suplementów diety będzie się stosować do zaleceń producenta, wtedy możemy mieć pewność, że dany produkt jest dla organizmu po prostu bezpieczny. Warto jednak przyjrzeć się bliżej samym przedtreningówką, aby lepiej zrozumieć ich działanie.

Sfd 3

Jakie substancje są zawarte w przedtreningówkach?

Oczywiście wszystko zależy od producenta lub konkretnego produktu, jednak działanie przedtreningówek polega na tym, aby przed treningiem (szczególnie intensywnym) ożywić organizm. Dzięki temu nawet przy wcześniejszym zmęczeniu, możliwe jest przeprowadzenie treningu itp. To już może naprowadzić na to, z czego przeważnie składają się przedtreningówki. Do najczęstszych substancji znajdujących się w nich, zalicza się m.in.:

  • Kofeina - jej obecność w odżywkach, które mają za zadanie pobudzić organizm, nie powinna nikogo dziwić. To w jakim stopniu kofeina działa jest uzależnione od przyjętej dawki. Jest ona dostępna przede wszystkim w kawie i napojach energetycznych, dlatego jej działanie jest popularne i dobrze znane.
  • Kreatyna - ogólne działanie kreatyny jest przede wszystkim pożądane przy budowaniu masy mięśniowej. Dzięki odpowiedniemu jej poziomowi w organizmie, w mięśniach podczas ich skurczów, wytwarza się energia (często nawet w dużych ilościach). To powoduje, że często można spotkać ją także w przedtreningówkach.
  • Beta-alanina - jest także dostępna w formie osobnych suplementów diety, a jej obecność w przedtreningówkach wynika z oddziaływania na układ mięśniowy. Reguluje poziom pH, przez co zapobiega powstawaniu kwasu mlekowego w mięśniach. Co więcej, beta-alanina może skutecznie zmniejszać poziom zmęczenia po przeprowadzonym treningu, dlatego można spotkać ją często jako jeden ze składników przedtreningówek.

Oczywiście nie są to jedyne związki, które można spotkać w przedtreningówkach. Wystarczy powiedzieć, że w przedtreningówkach można spotkać także wiele aminokwasów, a także witamin i minerałów (chociaż już w mniejszych ilościach) oraz liczne ekstrakty np. z zielonej herbaty. To wszystko powoduje, że sam skład przedtreningówek nie jest szkodliwy dla organizmu człowieka, jeśli będzie się stosowało je zgodnie z zaleceniami producenta.

Substancje występujące w składach przedtreningówek są dobrze znane m.in. z innych odżywek i suplementów diety, które można przyjmować także w osobnych produktach. W bogatej ofercie sklepu SFD można znaleźć różnego rodzaju odżywki i suplementy najwyższej jakości, które pozwolą zaspokoić nawet największe niedobory substancji odżywczych w organizmie człowieka.

Jak stosować przedtreningówki?

Przedtreningówki, tak jak każdą inną odżywkę i suplement diety, należy zażywać zgodnie z zaleceniami producenta. W ten sposób uniknie się możliwych skutków ubocznych takich jak bóle głowy, nudności, kłopoty ze snem itp. Co więcej, przedtreningówka nie powinna być stałym elementem diety.

Powinno się ją stosować przed intensywnym treningiem (najlepiej w okolicach 30 minut przed) w sytuacji gdy odczuwa się dość duże zmęczenie i nie chce się rezygnować z ćwiczeń. Co więcej, przed pierwszym użyciem tego typu odżywki, warto zażyć niepełną dawkę zalecaną przez producenta. W ten sposób można zauważyć jak organizm reaguje na tego typu odżywkę itp.

Ponadto, ze względu na bezpieczeństwo dla zdrowia organizmu, zawsze warto kupować odżywki i suplementy diety ze sprawdzonego źródła. W ten sposób można być pewnym co do składu produktu, ponieważ przed dopuszczeniem do sprzedaży musiał zostać przebadany. Przedtreningówki z nieoficjalnej dystrybucji mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia itp. W ofercie sklepu SFD można znaleźć wiele różnych przedtreningówek w rozmaitych formach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.