[Video] Za 30 lat będzie o połowę mniej mieszkańców? Zabrzanie uciekają za chlebem

Prognozy specjalistów są druzgocące. Wiele wskazuje na to, że Zabrze w ciągu najbliższych 30 lat straci połowę mieszkańców [...]
Bezrobocie zabrze

Zabrze się wyludnia. Dlaczego mieszkańcy uciekają z miasta? Prognozy specjalistów są druzgocące. Wiele wskazuje na to, że Zabrze w ciągu najbliższych 30 lat straci połowę mieszkańców.

Według szacunków GUS w 2050 roku z Zabrza zniknie niemal 1/3 mieszkańców. Jeszcze bardziej niepokojąca jest prognoza prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk. W świetle tych kalkulacji depopulacja dotknie Zabrze w największym stopniu - miasto pod względem ludności może się „ skurczyć” o ponad połowę.

Dlaczego zabrzanie uciekają ze swojego miasta? Zapytaliśmy o to przechodniów. Mieszkańcy wskazują, że przede wszystkim brakuje pracy, problem jest też z mieszkaniami.

Kilka osób powiedziało, że w centrum miasta wymarło życie, a pozostały jedynie banki i apteki. Wkrótce z głównego miejskiego placu zniknie McDonald's. Zabrzanie w rozmowie z nami przyznali, że oni sami lub ktoś z ich rodziny oraz znajomych pracuje poza Zabrzem np. w Katowicach czy Gliwicach.

Opinie naszych rozmówców znajdują uzasadnienie w statystykach. Smutna konkluzja jest taka, że bezrobocie w Zabrzu jest dwa, nawet trzy razy wyższe niż w innych miastach. Niestety, dopóki ten trend się nie zmieni, zabrzanie będą wyjeżdżać z miast za chlebem.

czytaj więcej:

Zabrze

41-letni obywatel Ukrainy miał prawie 2,5...

Termoter

Słoneczne dni i wysokie temperatury. Jak radzić...

Leonardo lab

Jak w filmach science-fiction! Dom, który...

Worker 5736096 1920 1

Najnowsze dane GUS: Zabrze z bezrobociem...

Laptop 1149412 960 720

Kto ma szansę na pracę w Zabrzu, a kto raczej nie?

Smierc zabrze

"Pieszy nagle wszedł na jezdnie". Śmiertelny...

28034370 360579851089589 1799938465 o

Komunikacja w Zabrzu droższa niż w innych...