Odeszli ważni dla Zabrza ludzie. Wspominamy tych, którzy zmarli w 2021 roku

W 2021 roku pożegnaliśmy wielu znakomitych zabrzan i postaci ważnych dla miasta. Zmarło kilka legend Górnika Zabrze oraz innych osób związanych ze sportem, samorządem i działalnością społeczną. Wspominamy ich w dniu Wszystkich Świętych.

Pixabay
Cemetery g8ca854295 1920

W poniedziałek 15 marca, w wieku 81 lat zmarł biskup senior Gerard Kusz. Był pierwszym biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej - obejmującej m.in. Zabrze, Gliwice i Bytom wcześniej pełnił posługę biskupa pomocniczego diecezji opolskiej. Kusz został biskupem pomocniczym nowo powstałej diecezji gliwickiej w 1992 roku. W diecezji pełni funkcje wikariusza generalnego i przewodniczącego Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej. W czasie swojej posługi był Przewodniczącym Wydziału Nauki i Kultury Kurii Gliwickiej oraz Wikariuszem Generalnym. Należał do Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów.

23 marca w najgłośniejszym w Zabrzu wypadku ostatnich lat zginął 30-letni mężczyzna. Do dramatu doszło we wtorek 23 marca po południu, na drugim piętrze wieżowca przy ul. Struzika. Po wybuchu gazu mężczyzna wypadł z balkonu z licznymi oparzeniami. Trafił do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, niestety nie udało się go uratować.

9 czerwca
zmarł wybitny architekt Gottfried Böhm, syn Dominikusa Böhma który obdarzył Zabrze kościołem św. Józefa, jedynym znanym zabytkiem, ujętym w światowego zasięgu katalogach. Gottfried Böhm, nagrodzony „Pritzkerem”, czyli Noblem architektów, kontynuował dzieło ojca projektując również wiele kościołów, często szokujących swą formą.

We wtorek 13 lipca zmarł Stanisław "Leon" Sętkowski, najbardziej rozpoznawalny kibic Górnika Zabrze. Nie tylko kibic, ale symbol Górnika. W lutym świętował 82 urodziny. W młodości był lekkoatletą, mistrzem Śląska w biegu na 10 km. Później m.in. szewcem i hodowcą drobiu. Po meczach wręczał najlepszym zawodnikom koguty. Dźwięk jego dzwonka zawsze towarzyszył zabrzanom po strzelonych golach

25 września do klubu dotarła bardzo smutna informacja. W nocy zmarł Zenon Lissek, były pomocnik Górnika. Zenon Lissek grał w Górniku w sezonie 1989/90. Był pomocnikiem, dla klubu rozegrał łącznie 27 oficjalnych spotkań, zdobył 5 goli, w tym piękną bramkę w wyjazdowym meczu Pucharu UEFA z Juventusem Turyn. Wystąpił sześciokrotnie w reprezentacji olimpijskiej.

27 września do klubu dotarła kolejna smutna informacji. W wieku 70. lat zmarł były obrońca Górnika, Joachim Szlosarek. Był wychowankiem Pogoni Zabrze. Piłkarzem Górnika był przez trzy sezony w latach 1970 - 73. W tym czasie zagrał w jedenastu oficjalnych spotkaniach. W tym czasie zdobył dwa tytuły Mistrza Polski: w 1971 oraz 1972 roku.