Zmarł Roman Lentner, legenda Górnika Zabrze, jeden z najlepszych skrzydłowych w historii polskiej piłki. Miał 85 lat

W środę, 15 marca, zmarł w Berlinie Roman Lentner, legendarny piłkarz Górnika Zabrze i jeden z najlepszych skrzydłowych w historii polskiej piłki nożnej. Miał 85 lat.

Mat. Górnik Zabrze
Roman Lentner Górnik Zabrze

Roman Lentner urodził się 15 grudnia 1937 w Chropaczowie. To właśnie tam zaczynał grać w piłkę jako wychowanek klubu Czarni Chropaczów. W Czarnych występował w latach 1947-1953, a potem jeszcze w w roku 1956. W międzyczasie był zawodnikiem LZS Karlino. W1956 roku został zawodnikiem Górnika Zabrze. W klubie z Zabrza rozegrał 14 sezonów występując w 241 spotkaniach stając się legendą Górnika, z którym ośmiokrotnie zdobył tytuł mistrza Polski, a trzykrotnie – Puchar Polski. W reprezentacji Polski zadebiutował 19 maja 1957 w przegranym 0:1 meczu z Turcją w Warszawie. Lentner był także olimpijczykiem – wystąpił na igrzyskach w Rzymie w 1960 roku. W reprezentacji rozegrał w sumie 32 spotkania, strzelając w nich 7 goli.

Roman Lentner był jednym z najlepszych skrzydłowych w historii polskiej piłki nożnej. Niewysoki, błyskotliwy piłkarz dla Górnika w roli skrzydłowego strzelił 75 bramek, ale przy znacznie większej liczbie asystował. Jego karierę przerwała poważna kontuzja; podczas tournée Górnika po Ameryce Południowej doznał złamania lewej nogi, a był – dodajmy – zawodnikiem lewonożnym. Po zakończeniu kariery był trenerem. Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi. W 1988 roku Lentner przeprowadził się do Niemiec, mieszkał w Berlinie. Od dłuższego czasu ciężko chorował. Zmarł w środę, 15 marca, 2023 roku w wieku 85 lat.

Mat. Górnik Zabrze
Lentner roman gornik zabrze

Może Cię zainteresować:

Złe wieści z Berlina. Legenda Górnika Zabrze ciężko choruje

Autor: Robert Czykiel

16/12/2022