Zmarł Roman Lentner, legenda Górnika Zabrze, jeden z najlepszych skrzydłowych w historii polskiej piłki. Miał 85 lat

W środę, 15 marca, zmarł w Berlinie Roman Lentner, legendarny piłkarz Górnika Zabrze i jeden z najlepszych skrzydłowych w historii polskiej piłki nożnej. Miał 85 lat.

Mat. Górnik Zabrze
Roman Lentner Górnik Zabrze

Roman Lentner urodził się 15 grudnia 1937 w Chropaczowie. To właśnie tam zaczynał grać w piłkę jako wychowanek klubu Czarni Chropaczów. W Czarnych występował w latach 1947-1953, a potem jeszcze w w roku 1956. W międzyczasie był zawodnikiem LZS Karlino. W1956 roku został zawodnikiem Górnika Zabrze. W klubie z Zabrza rozegrał 14 sezonów występując w 241 spotkaniach stając się legendą Górnika, z którym ośmiokrotnie zdobył tytuł mistrza Polski, a trzykrotnie – Puchar Polski. W reprezentacji Polski zadebiutował 19 maja 1957 w przegranym 0:1 meczu z Turcją w Warszawie. Lentner był także olimpijczykiem – wystąpił na igrzyskach w Rzymie w 1960 roku. W reprezentacji rozegrał w sumie 32 spotkania, strzelając w nich 7 goli.

Roman Lentner był jednym z najlepszych skrzydłowych w historii polskiej piłki nożnej. Niewysoki, błyskotliwy piłkarz dla Górnika w roli skrzydłowego strzelił 75 bramek, ale przy znacznie większej liczbie asystował. Jego karierę przerwała poważna kontuzja; podczas tournée Górnika po Ameryce Południowej doznał złamania lewej nogi, a był – dodajmy – zawodnikiem lewonożnym. Po zakończeniu kariery był trenerem. Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi. W 1988 roku Lentner przeprowadził się do Niemiec, mieszkał w Berlinie. Od dłuższego czasu ciężko chorował. Zmarł w środę, 15 marca, 2023 roku w wieku 85 lat.

Mat. Górnik Zabrze
Lentner roman gornik zabrze

Może Cię zainteresować:

Złe wieści z Berlina. Legenda Górnika Zabrze ciężko choruje

Autor: Robert Czykiel

16/12/2022

czytaj więcej:

Lentner roman gornik zabrze

Złe wieści z Berlina. Legenda Górnika Zabrze ciężko choruje

Taras Minotskyi (Górnik Zabrze)

Górnik czwarty w Głogowie. Zadecydowały rzuty karne

Pierwszym rywalem Górnika będzie HC Zubří

Jest plan sparingów Górnika. Na początek HC Zubří

Szachy jpg

Młodzi szachiści przenoszą się do byłego kina „Energetyk”

Jan Urban

Zmiana trenera Górnika Zabrze. "Ta historia jest groteskowa"

FOTO13

Górnik Zabrze wciąż niepokonany w Turcji

Handball

Jutro mecz. Stawką brązowy medal Mistrzostw Polski!