Zaczyna brakować miejsc w śląskich szpitalach, a liczba zakażonych mocno wzrasta

W województwie rośnie liczba zakażeń koronawirusem, w ciągu ostatniej doby odnotowano 1432 przypadki. To drugi najwyższy wynik w kraju.

Wojewoda slaski jaroslaw wieczorek

O aktualnej sytuacji epidemicznej w naszym regionie mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas piątkowej konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

– Najbardziej niepokojący parametr, który bardzo znacząco wzrósł, to jest udział testów pozytywnych w puli – podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek. – Liczba testów nie jest większa niż była w ubiegłym tygodniu, natomiast znacząco wzrosła liczba udziału testów pozytywnych do ponad 27 procent – wyjaśnił.

Wojewoda dodał, że zbliżamy się do tego poziomu z trzeciej fali pandemii, kiedy odnotowano prawie 40 procent udziału testów pozytywnych spośród wszystkich wykonanych.

W regionie rośnie także liczba osób hospitalizowanych. W porównaniu z danymi z ubiegłego tygodnia liczba chorych, którzy trafili do szpitali z powodu COVID-19 zwiększyła się o 36 procent. Jak zapowiedział wojewoda Jarosław Wieczorek do 22 listopada zaplanowano w województwie śląskim utworzenie ponad 2 tysięcy łóżek na wszystkich poziomach zabezpieczenia.

Podczas konferencji wojewoda zwrócił się z apelem o przestrzeganie reżimu sanitarnego. – To bardzo ważne, byśmy w obliczu tej rozpędzającej się fali pandemii starali się zachować jak największą dyscyplinę sanitarną – podkreślił wojewoda. – Widzimy, że jeden przypadek na danym obszarze potrafi bardzo szybko rozprzestrzenić się w ognisko – dodał.

Wojewoda zachęcał też do szczepień przeciwko COVID-19, które są główną bronią w walce z pandemią. – Bardzo byłoby to wskazane, żeby mieszkańcy zaszczepili się w najbliższych dniach – powiedział wojewoda. – Apelujemy o to,[…] żebyśmy wspólnie mogli zbudować tę odporność populacyjną – dodał.

czytaj więcej:

Przeszczep serca z zagranicy

W Zabrzu dokonano pierwszego przeszczepu serca z zagranicy

Pawłów

Nowe drogi w Pawłowie. Teren budowy przekazany wykonawcom

Koncert noworoczny w DMiT

Hejnał, msza i koncert. Czyli powitanie 2023 roku w Zabrzu

Letni

Krew potrzebna od zaraz!

Dsc08346

Zobacz gdzie szykują się zmiany. Kolejny etap...

Bomba1

Na ul. Chorzowskiej znaleziono niewypał

Zrzut ekranu 2012 04 13 o 15 37 39

Skazano pseudokibiców