Zaczyna brakować miejsc w śląskich szpitalach, a liczba zakażonych mocno wzrasta

W województwie rośnie liczba zakażeń koronawirusem, w ciągu ostatniej doby odnotowano 1432 przypadki. To drugi najwyższy wynik w kraju.

Wojewoda slaski jaroslaw wieczorek

O aktualnej sytuacji epidemicznej w naszym regionie mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas piątkowej konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

– Najbardziej niepokojący parametr, który bardzo znacząco wzrósł, to jest udział testów pozytywnych w puli – podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek. – Liczba testów nie jest większa niż była w ubiegłym tygodniu, natomiast znacząco wzrosła liczba udziału testów pozytywnych do ponad 27 procent – wyjaśnił.

Wojewoda dodał, że zbliżamy się do tego poziomu z trzeciej fali pandemii, kiedy odnotowano prawie 40 procent udziału testów pozytywnych spośród wszystkich wykonanych.

W regionie rośnie także liczba osób hospitalizowanych. W porównaniu z danymi z ubiegłego tygodnia liczba chorych, którzy trafili do szpitali z powodu COVID-19 zwiększyła się o 36 procent. Jak zapowiedział wojewoda Jarosław Wieczorek do 22 listopada zaplanowano w województwie śląskim utworzenie ponad 2 tysięcy łóżek na wszystkich poziomach zabezpieczenia.

Podczas konferencji wojewoda zwrócił się z apelem o przestrzeganie reżimu sanitarnego. – To bardzo ważne, byśmy w obliczu tej rozpędzającej się fali pandemii starali się zachować jak największą dyscyplinę sanitarną – podkreślił wojewoda. – Widzimy, że jeden przypadek na danym obszarze potrafi bardzo szybko rozprzestrzenić się w ognisko – dodał.

Wojewoda zachęcał też do szczepień przeciwko COVID-19, które są główną bronią w walce z pandemią. – Bardzo byłoby to wskazane, żeby mieszkańcy zaszczepili się w najbliższych dniach – powiedział wojewoda. – Apelujemy o to,[…] żebyśmy wspólnie mogli zbudować tę odporność populacyjną – dodał.

czytaj więcej:

Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Festiwal orkiestr dętych już w sobotę

Aleja Korfantego w Zabrzu

Uwaga, kierowcy. Zwężenie na alei Korfantego

Bajki dla ukraińców kino planet cinema

Bezpłatne seanse filmowe dla Ukraińców w Planet Cinema

Nemanja Cović może trafić do Górnika Zabrze

To on zastąpi Jimeneza w Górniku? Grał w kadrze Serbii

Bridges g444df86e1 1920

Przybywa Ślązaków w Czechach. Dane czeskiego spisu ludności

Zrzut ekranu 2012 04 10 o 19 12 48

Dziewczynka zginęła pod kołami koparki

Zrzut ekranu 2012 03 17 o 14 09 58

Jak ich nie kochać? Adoptuj zwierzaka z...