Zabrze: Szyb Maciej piękny jest także nocą. Na zwiedzanie zabierz ze sobą latarkę

Z definicji to zabytkowy zakład górniczy dawnej Kopalni Concordia, położony w Zabrzu- Maciejowie, który od lat 90-tych przechodzi transformację. A na co dzień to industrialna restauracja, bistro „pod napięciem” oraz biuro obsługi turystów. Już niebawem będzie go można zwiedzić nocą.

Szyb Maciej
Szyb maciej 1

Szyb Maciej wraz z innymi zabrzańskimi zabytkami: Kopalnią Guido i Sztolnią Dziedziczną Królowa Luiza należą do kluczowych obiektów na Szlaku Zabytków Techniki. Do jego największych atrakcji należą, m.in. restauracja na 2- poziomach utworzona w głównym budynku kopalni, zachowane budynki i wyposażenie dawnego zakładu górniczego z początku XX wieku, możliwość zobaczenia okolic Zabrza i Gliwic z platformy widokowej na wieży wyciągowej czy zejście do szybowego ujęcia wody utworzonego w szybie górniczym i poznanie genezy jego powstania.

Ci, którzy zdecydują się przybyć do Szybu Maciej w letnią, wakacyjną noc 29 lipca będą mogli także odwiedzić maszynownię z czynną dwubębnową maszyną wyciągową o napędzie elektrycznym, wezmą udział w pokazie pracy maszyny wyciągowej i zobaczą wyposażenie dawnej kopalni.

Wszystko to już 29 lipca od godz. 21.30. Obiekt będzie można zwiedzić nocą podczas dwóch tur zwiedzania. Pierwsza rozpocznie się o godz. 21.30, a druga o godz. 23.00. Dla przybyłych przygotowano upominki, które skrywają się za tajemnicami zabytkowej kopalni.

Uwaga! Zwiedzanie odbywać się będzie w całkowitej ciemności, dlatego warto by uczestnicy zabrali ze sobą latarki i wcześniej zarezerwowali miejsce.

czytaj więcej:

3266d728 21f2 4d6b a13f 295081a386aa

W Gliwicach pobito rekord Guinnessa... w...

Koleje śląskie Gliwice

Więcej pociągów na ważnej dla gliwiczan trasie

Bohaterow Getta

Bez wahadła na Bohaterów Getta Warszawskiego

Autobus

Pierwszego listopada nie trzeba kasować biletu

Marek sliboda gliwice

Gliwicki przedsiębiorca. "Człowiek, który...

Bruno 2

Zaginął w Indiach. Pomóż odnaleźć 24-latka

Rex

Zaginął Rex. Ostatnio widziano go w okolicach...