Zabrze: Szyb Maciej piękny jest także nocą. Na zwiedzanie zabierz ze sobą latarkę

Z definicji to zabytkowy zakład górniczy dawnej Kopalni Concordia, położony w Zabrzu- Maciejowie, który od lat 90-tych przechodzi transformację. A na co dzień to industrialna restauracja, bistro „pod napięciem” oraz biuro obsługi turystów. Już niebawem będzie go można zwiedzić nocą.

Szyb Maciej
Szyb maciej 1

Szyb Maciej wraz z innymi zabrzańskimi zabytkami: Kopalnią Guido i Sztolnią Dziedziczną Królowa Luiza należą do kluczowych obiektów na Szlaku Zabytków Techniki. Do jego największych atrakcji należą, m.in. restauracja na 2- poziomach utworzona w głównym budynku kopalni, zachowane budynki i wyposażenie dawnego zakładu górniczego z początku XX wieku, możliwość zobaczenia okolic Zabrza i Gliwic z platformy widokowej na wieży wyciągowej czy zejście do szybowego ujęcia wody utworzonego w szybie górniczym i poznanie genezy jego powstania.

Ci, którzy zdecydują się przybyć do Szybu Maciej w letnią, wakacyjną noc 29 lipca będą mogli także odwiedzić maszynownię z czynną dwubębnową maszyną wyciągową o napędzie elektrycznym, wezmą udział w pokazie pracy maszyny wyciągowej i zobaczą wyposażenie dawnej kopalni.

Wszystko to już 29 lipca od godz. 21.30. Obiekt będzie można zwiedzić nocą podczas dwóch tur zwiedzania. Pierwsza rozpocznie się o godz. 21.30, a druga o godz. 23.00. Dla przybyłych przygotowano upominki, które skrywają się za tajemnicami zabytkowej kopalni.

Uwaga! Zwiedzanie odbywać się będzie w całkowitej ciemności, dlatego warto by uczestnicy zabrali ze sobą latarki i wcześniej zarezerwowali miejsce.

czytaj więcej:

Roman Lentner Górnik Zabrze

Zmarł Roman Lentner, legenda zabrzańskiego Górnika

Górnik Zabrze

Wielki Ruch czy Wielki Górnik? Co mówi frekwencja

Budowa centrum przesiadkowego na Goethego

Trwa budowa centrum przesiadkowego. Finał coraz bliżej

C71be6c6d86a2e5631c652e7f756efae

70 osób na listach ”referendystów” nie żyje

F6d11ce6b2f3c044e65f23383cc48dcd

”Balcerek” zniknie z centrum Gliwic

Remont

Zwężenie na Pszczyńskiej, remont na...

Lesneimg7756

Zacznij sezon wakacyjny na Kąpielisku Leśnym