Zabrze: Szyb Maciej piękny jest także nocą. Na zwiedzanie zabierz ze sobą latarkę

Z definicji to zabytkowy zakład górniczy dawnej Kopalni Concordia, położony w Zabrzu- Maciejowie, który od lat 90-tych przechodzi transformację. A na co dzień to industrialna restauracja, bistro „pod napięciem” oraz biuro obsługi turystów. Już niebawem będzie go można zwiedzić nocą.

Szyb Maciej
Szyb maciej 1

Szyb Maciej wraz z innymi zabrzańskimi zabytkami: Kopalnią Guido i Sztolnią Dziedziczną Królowa Luiza należą do kluczowych obiektów na Szlaku Zabytków Techniki. Do jego największych atrakcji należą, m.in. restauracja na 2- poziomach utworzona w głównym budynku kopalni, zachowane budynki i wyposażenie dawnego zakładu górniczego z początku XX wieku, możliwość zobaczenia okolic Zabrza i Gliwic z platformy widokowej na wieży wyciągowej czy zejście do szybowego ujęcia wody utworzonego w szybie górniczym i poznanie genezy jego powstania.

Ci, którzy zdecydują się przybyć do Szybu Maciej w letnią, wakacyjną noc 29 lipca będą mogli także odwiedzić maszynownię z czynną dwubębnową maszyną wyciągową o napędzie elektrycznym, wezmą udział w pokazie pracy maszyny wyciągowej i zobaczą wyposażenie dawnej kopalni.

Wszystko to już 29 lipca od godz. 21.30. Obiekt będzie można zwiedzić nocą podczas dwóch tur zwiedzania. Pierwsza rozpocznie się o godz. 21.30, a druga o godz. 23.00. Dla przybyłych przygotowano upominki, które skrywają się za tajemnicami zabytkowej kopalni.

Uwaga! Zwiedzanie odbywać się będzie w całkowitej ciemności, dlatego warto by uczestnicy zabrali ze sobą latarki i wcześniej zarezerwowali miejsce.