Żywiec, Zabrze, Katowice przed Gliwicami. Lista najbardziej zanieczyszczonych miast

Fot patrycja kostkac

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła raport o jakości powietrza w europejskich miastach. Na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znalazły się aż 33 z Polski. Najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy jest... Żywiec. Wśród wskazanych 33 miast są również Gliwice, plasują się mniej więcej w połowie listy. Gorzej od nas wypada wiele polskich miast, m.in. wspomniany już Żywiec, ale też Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Kraków, Zabrze czy Katowice.

Przy opracowaniu zestawienia wzięto pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM2,5. W opinii WHO, to jedno z najbardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka zanieczyszczeń powietrza. Pył zawieszony ma bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzkie. Ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością może przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę. Pył PM2,5 jest szczególnie niebezpieczny ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, Posiada zdolność przedostawania się głęboko do płuc - pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, a następnie przedostawać się do krwi.

Jak ograniczyć emisję PM2,5?

  • nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania Twoich sąsiadów,
  • przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny,
  • używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
  • ograniczaj zużycie ciepła - ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,
  • korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru - nie wszędzie musisz dojechać samochodem,
  • jeśli w Twojej gminie zorganizowana jest selektywna zbiórka odpadów zielonych - przekazuj pozostałości roślinne do odzysku - nie spalaj ich w ogrodzie.

Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku!