Zabrze już po raz szósty na trasie Tour de Pologne. Tegoroczny wyścig ruszy 29 lipca. „Sportowych emocji na pewno nie zabraknie”

Niespełna miesiąc pozostał do startu jubileuszowej, 80. edycji Tour de Pologne. Siedmiodniowy wyścig, należący do cyklu UCI World Tour, rozpocznie się 29 lipca. Już po raz szósty TdP zawita do Zabrza.

Fot. Szymon Gruchalski/ Tour de Pologne
TdP 2022

Siedmiodniowy wyścig po raz kolejny będzie stanowił wyzwanie dla najlepszych kolarzy, którzy pokonają 1130 kilometrów starannie przygotowanej trasy. Zróżnicowana i wymagająca trasa gwarantuje tydzień prawdziwego widowiska dla fanów z całego świata – zapowiadają organizatorzy. W peletonie nie zabraknie wielkich nazwisk, a wśród uczestników TdP są między innymi trzej zwycięzcy edycji z poprzednich lat – Rafał Majka, Tim Wellens i João Almeida, którzy obecnie są kolarzami UAE Emirates Team.

19 czerwca została oficjalnie zaprezentowana trasa TdP. – Sportowych emocji w tym roku na pewno nie zabraknie. Przygotowaliśmy piękną, wymagająca trasę, która jest zupełnie inna od tej z ubiegłego roku, ponieważ po kilku latach nieobecności przerzucamy wyścig ze wschodniej do zachodniej Polski. Znam tę trasę doskonale, cały rok starannie ją planowaliśmy i jestem przekonany, że stanie się areną fantastycznej rywalizacji! – podkreślał dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang.

Mapa siódmego etapu. Mat. Tour de Pologne


Tegoroczny, jubileuszowy Tour de Pologne rozpocznie się 29 lipca w Poznaniu. Poznań wraca na trasę TdP po 16 latach przerwy, a kolarze – po pokonaniu 183, 7 km – finiszować będą na torze wyścigowym Automobil Klubu. Trasa drugiego etapu (202,9 km) poprowadzi z Leszna do Karpacza, trzeciego (163,3 km) z Wałbrzycha do Dusznik-Zdroju, gdzie meta zlokalizowana jest na biathlonowej arenie Centralnego Ośrodka Sportu, a czwartego (198,6 km) – ze Strzelina do Opola. Podczas trzech ostatnich etapów peleton pojawi się w województwie śląskim.

Piaty etap (198,8 km) rozpocznie się w Pszczynie, a zakończy w Bielsku-Białej, szósty to czasówka w Katowicach (16,6 km), natomiast ostatni, siódmy etap, zaplanowany na 4 sierpnia (166,6 km) rozpocznie się w Zabrzu, a zakończy w Krakowie.

Profil siódmego etapu. Mat. Tour de Pologne