Bieżąca kadencja zabrzańskiego samorządu rozpoczęła się od zwiększenia środków przeznaczonych na sport dzieci i młodzieży. Zgodnie z wyborczymi deklaracjami prezydent Agnieszki Rupniewskiej w roku 2025 jest to kwota większa o 150 tys. złotych. W kolejnych latach będzie ona sukcesywnie zwiększana.
Aby istnieć i osiągać sukcesy sportowe kluby sportowe muszą posiadać odpowiednie zaplecze treningowe. Złożona z wniosku Miasta korzystna Indywidualna Interpretacja Podatkowa dla wynajmujących klubów ma ułatwić sportowcom sięganie po kolejne laury. Zgodnie z nią wynajem na cele sportowe obiektów sportowych (jako odrębnych budynków, jak np. sala gimnastyczna w odrębnym budynku) przy placówkach oświatowych ma podlegać 8% stawce VAT zamiast dotychczasowej 23%.
Beneficjentami korzyści mogą być: uczniowskie kluby sportowe, kluby sportowe oraz stowarzyszenia i fundacje, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Kluby mogą wnioskować o zwrot różnicy w naliczeniu podatku VAT za faktury wystawione od 2021 r, a wniosek należy złożyć do placówki oświatowej.
Trójkolorowe Zabrze
Głównym działaniem prowadzonym w bieżącej kadencji wobec Górnika Zabrze jest trwający właśnie proces prywatyzacji klubu. Po badaniu formalnym dopuszczono do udziału dwa podmioty:
- LP Holding GmbH, fundusz inwestycyjny, którego właścicielem jest Lukas Podolski,
- Konsorcjum Zarys-Tabol (Zarys International Group sp. z o.o. spółka komandytowa i Tabapol Tarnówka sp. j.).
Obecnie trwa etap merytoryczny. Negocjacje planowo mają zakończyć się w maju, a proces ma zostać sfinalizowany w czerwcu.
Piłka ręczna
Zabrzańscy włodarze pamiętają także o piłkarzach ręcznych, którzy regularnie walczą o czołowe lokaty w kraju na niedostosowanym do tego poziomu rozgrywkowego obiekcie Pogoni.
- Wiem, że hala dla szczypiornistów jest oczekiwana od wielu lat. Jestem po pierwszych rozmowach z Ministerstwem Sportu w sprawie planowanego pozyskania środków zewnętrznych, które pozwoliłyby na finansowanie budowy nowej hali dla piłkarzy . Równolegle do rozmów pracujemy nad lokalizacją nowej hali i skłaniamy się ku temu, by wybudować ją w sąsiedztwie Areny Zabrze, gdzie stworzymy dedykowaną dla sportu przestrzeń w naszym mieście – wyjaśnia prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska.
Po zakończeniu trwających na Stadionie im. Ernesta Pohla prac związanych z budową czwartej trybuny na Arenie Zabrze ma powstać Muzeum Sportu. Miasto ma plan na nowoczesną i interaktywną instytucję, która ma zostać sfinansowana ze środków zewnętrznych w kwocie 13 mln złotych. Na dniach ma zostać podpisana umowa na realizację prac projektowych.
Finansowe wsparcie zabrzańskiego sportu
W Zabrzu na co dzień działa ponad 50 klubów i stowarzyszeń sportowych, które regularnie otrzymują dotacje z miasta na realizację zadań publicznych z dziedziny sportu, zarówno w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży, jak i aktywizacji mieszkających w Zabrzu seniorów.
Sportowcy mogący pochwalić się wysokimi wynikami sportowymi mogą liczyć na stypendia sportowe. Aby otrzymać stypendium należy osiągać wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym dla zawodników, trenerów i osób wyróżniających się szczególnymi osiągnięciami sportowymi:
- Współzawodnictwo krajowe: zajęcie od I do III miejsca w Mistrzostwach Polski lub zawodach rangi mistrzowskiej organizowanych na szczeblu krajowym.
- Współzawodnictwo międzynarodowe: zajęcie od I do X miejsca w mistrzostwach świata lub w mistrzostwach Europy oraz wszelkich mistrzostwach o randze międzynarodowej oraz w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich.
Ostatnie przyznane nagrody za wysokie wyniki w II półroczu 2024 otrzymało 20 osób z różnych dyscyplin sportowych, np. pływanie, łucznictwo, judo, szachy, gimnastyka sportowa. Aby sportowiec mógł otrzymać nagrodę sportową musi w roku, za który jest przyznawana nagroda być członkiem stowarzyszenia kultury fizycznej lub klubu sportowego, którego siedzibą jest miasto Zabrze lub być mieszkańcem Zabrza.
- Sport w Zabrzu to nie tylko legendy Górnika Zabrze w piłce nożnej, ale też inne dyscypliny. Cieszymy się nie tylko z sukcesów piłki ręcznej, ale także z gimnastyki sportowej, lekkoatletów czy szachistów. Niedawno pod koniec kwietnia drużyna Energy Cheerleaders zajęła 7. miejsce podczas prestiżowych Mistrzostw Świata ICU 2025 w USA – mówi Agnieszka Rupniewska.
BajtLOVE Igrzyska dla najmłodszych
Najmłodsi zabrzańscy sportowcy smak rywalizacji będą mogli poznawać w trakcie organizowanych w mieście zawodów sportowych. BajtLOVE Igrzyska mają integrować zabrzańskie przedszkola oraz budować ducha sportowej rywalizacji wśród przedszkolaków.
Każde przedszkole otrzyma możliwość włączenia do rywalizacji 1 grupy złożonej z 5-latków i 6-latków, a zawody zostaną zorganizowane w podziale na 5 grup w 5 lokalizacjach (SP 20, SP 42, MOSIR, HALA POGOŃ, HALA SPARTA ZABRZE). Partnerami wydarzenia BajtLOVE Igrzyska będą: MOSIR Zabrze, JGN, Akademia Górnika Zabrze, Sparta Zabrze, Gwarek Zabrze, Zespół Szkół Sportowych, SP nr 20 im. Himalaistów Polskich, SP nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Zabrzu.