Wszystko o węglu w Wieży Ciśnień. Nowoczesną ekspozycję w odrestaurowanym zabytku jeszcze do końca roku można zwiedzać bezpłatnie

Otwarta przed dwoma miesiącami Wieża Ciśnień cieszy się dużą popularnością, nie tylko wśród mieszkańców Zabrza. W obiekcie prezentowana jest multimedialna wystawa „Carboneum”, którą bezpłatnie można zwiedzać jeszcze do końca roku.

Fot. Paweł Janicki/ UM Zabrze
Wystawa Carboneum w Wieży Ciśnień

Przypomnijmy, że licząca sobie ponad 100 lat Wieża Ciśnień została niedawno odrestaurowana. Obiekt przy ulicy Zamoyskiego powstał w 1909 roku, zaprojektowany przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Był wówczas elementem miejskiej sieci wodociągowej. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. – Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura – przypomina zabrzański magistrat.

Wieży groziła rozbiórka, na szczęście obiekt został wyremontowany. Prace kosztowały niemal 36 mln zł, z czego niecałe 25 mln zł pochodziło z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wyremontowano wnętrza, powstała przeszklona klatka schodowa wraz z windą. W wieży działa kawiarnia. Przypomnieć warto, że zrewitalizowany obiekt został wyróżniony nagrodą I stopnia w konkursie ,,Budowa roku 2021”.

W oficjalnie otwartej 8 października 2022 roku wieży zorganizowano także wystawę. „Carboneum” – centrum wiedzy o węglu to nowoczesna ekspozycja, która łączy funkcje centrum nauki i wystawy edukacyjnej. Jeszcze do końca roku można ją zwiedzać bezpłatnie.

Wieża Ciśnień w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Zrewitalizowana Wieża Ciśnień otwarta! Ponad stuletni zabytek wraca na turystyczną i kulturalną mapę Śląska

Autor: Magda Sincewicz

07/10/2022

czytaj więcej:

Zamek Krasiczyn

Zamek w Krasiczynie. Perła renesansu w Polsce zaprasza!

Kasztel w Szymbarku Foto Natalia Pacana Roman

Piękne krajobrazy, majestatyczne góry - karpating zaprasza!

Zdjęcie Główne

Mistrzostwa Świata w narciarstwie wodnym już w ten weekend!

Zdjęcie główne

Nie masz planów na weekend? Odwiedź Rabkę-Zdrój

Zdjęcie Główne

Lubuskie – polska Toskania na zachodzie kraju

Zdjęcie Główne

Rejs po wielkich jeziorach mazurskich z Żeglugą Mazurską!

ZDJĘCIE GŁÓWNE

Odkryj magiczny Szydłów, zwany stolicą śliwki!