Wkrótce tradycyjna kwesta na rzecz zabytkowego cmentarza żydowskiego. „Cmentarz potrzebuje coraz większej opieki”

We wtorek, 1 listopada, na terenie zabytkowego cmentarza żydowskiego przy ulicy Cmentarnej 15, zostanie przeprowadzona publiczna zbiórka pieniędzy. Zebrane podczas kwesty środki przeznaczone zostaną na prace porządkowe i dokumentacyjne cmentarza.

Facebook/ Cmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie Zachor
Cmentarz Żydowski Zabrze

To już tradycja. Od ponad 30 lat zapraszamy do odwiedzenia w dniu 1 listopada 2022 r. jednego z najciekawszych zabytkowych cmentarzy żydowskich w Europie Wschodniej, założonego w 1871 r. w Zabrzu – przypomina Dariusz Walerjański, opiekujący się zabrzańskim cmentarzem.

Kwesta prowadzona będzie w godzinach 9.30 – 16.30. Dodatkowo, w godzinach 13, 14 i 15 będzie można zwiedzić cmentarz z przewodnikiem, Dariuszem Walerjańskim.

Zabytkowy cmentarz należy do Skarbu Państwa, potrzebuje coraz większej opieki oraz profesjonalnych działań związanych z przeprowadzeniem prac budowlano-konserwatorskich. Każda złotówka może nam w tym pomóc. Niestety, w ostatnim czasie cmentarz był aż dwa razy poważnie zdewastowany przez nieznanych sprawców – podkreśla Walerjański.