Wiosenny, aktywny wypoczynek? Postaw na Małopolskę!

Wiosna to ta pora roku, na którą czekają wszyscy. Nie da się ukryć, że słoneczna pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, jak i weekendowym wypadom. Ślązacy spragnieni aktywnego wypoczynku, zaczynają obierać kierunek podróży. W swoich planach powinni wziąć pod uwagę Małopolskę, która spełni oczekiwania rowerzystów, miłośników wspinaczki, jak i pieszych wędrówek. Sprawdźcie.

M jak Małopolska

Małopolska to jedno z mniejszych województw w Polsce, ale ma naprawdę wiele do zaoferowania. Oprócz dziedzictwa kulturowego na jej terenie rozciągają się liczne trasy rowerowe, szlaki piesze oraz miejsca oblegane przez miłośników górskiej czy skałkowej wspinaczki. Ślązacy są w dogodnej sytuacji. Gdy pragną oderwać się od rutyny, mogą zdecydować się na aktywny wypoczynek w sąsiednim województwie. Sam dojazd nie zabiera dużo czasu. Jakie atrakcje na nich czekają?

fot.: K. Bańkowski

Raj dla miłośników wspinaczki

Małopolska jest najprawdziwszym rajem dla miłośników wspinaczki, zarówno skałkowej, jak i górskiej. W Tatrach i podkrakowskich skałkach rzucano nowe, coraz odważniejsze wyzwania, formułowano idee, które towarzyszyły zdobywaniu gór i doskonaleniu umiejętności wspinaczkowych. Tu trenowali i kształtowali swoje charaktery późniejsi zdobywcy najtrudniejszych dróg górskich i szczytów, od tych alpejskich po himalajskie olbrzymy.

Klasyczne i dopuszczone do eksploracji przez Tatrzański Park Narodowy obszary wspinaczkowe to:

Dolinki Podkrakowskie i szerzej Jura Krakowsko-Częstochowska są miejscem intensywnej eksploracji wspinaczkowej, znajdują się tu setki fantastycznych dróg o różnej skali trudności. Najpopularniejsze są: Dolina Bolechowicka, Dolina Kobylańska, Dolina Będkowska, Dolina Kluczwody, Dolina Szklarki, Dolina Dłubni, Dolina Racławki, Dolina Brzoskwinki, Wąwóz Półrzeczki, Skały Tynieckie oraz Ostańce Jerzmanowickie – grupa skał w okolicach Jerzmanowic i Bębła. Na północy województwa wspinaczy przyciągają rozrzucone pośród lasów i pól pojedyncze skupiska skał np. Pazurek.

Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zapisać się na profesjonalny kurs wspinaczkowy, na którym pod czujnym okiem instruktorów nauczycie się bezpiecznie wspinać.

fot.: K. Rogoziński

Trasy dla miłośników dwóch kółek

Małopolskę polubią również rowerzyści. Dlaczego? Bo Małopolska to zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc w Polsce, by spędzić udany urlop w siodełku. Tutaj znajdą coś dla siebie miłośnicy praktycznie każdej formy rowerowej aktywności. Na rowerach można zwiedzać miasta w spacerowym tempie, ale można też wybrać się na długi rajd krajoznawczy lub też zapuścić się w góry, które dokładnie przetestują naszą kondycję. Ułatwią to zarówno szlaki, jak i zintegrowana sieć tras VeloMałopolska, która zasługuje na miano prawdziwego raju dla rowerzystów. Prawie 650 kilometrów tras rowerowych o wysokim standardzie i dostosowanych do potrzeb każdego rowerzysty, niezależnie od kondycji, umożliwia długodystansowe wyprawy, łączy miasta i ułatwia bezpieczny dojazd do innych szlaków rowerowych. Rowerową przygodę można rozpocząć z głównych miast regionu: Krakowa, Tarnowa, Oświęcimia, Nowego Sącza, Nowego Targu czy Zakopanego. Szczególnym uznaniem wśród rowerzystów cieszy się malownicza trasa VeloDunajec oraz Wiślana Trasa Rowerowa.

Wszystkie szlaki pozwalają spędzić aktywnie czas, ale przede wszystkim gwarantują niezapomniane widoki, zapierające dech w piersi. Dokładny przebieg tras znajduje się TUTAJ.

fot.: J.Krawczyk

Na piechotę? Dlaczego nie!

Turyści odwiedzający Małopolskę, pragnący odpocząć od miejskiego zgiełku zwykle decydują się na piesze wędrówki. Szlaków nie brakuje, bo znajdują się zarówno w:

Wiadomo, że niektóre trasy będą bardziej wymagające od innych. Turyści decydujący się na pieszą wędrówkę powinni dopasować stopień trudności do własnych możliwości. O czym jeszcze warto pamiętać? O krótkich przerwach, pozwalających uchwycić cudowne, przyrodnicze widoki.

fot.: K. Bańkowski

Atrakcji pod dostatkiem

W Małopolsce nuda nie istnieje i każda osoba odwiedzająca to niezwykłe miejsce na ziemi znajdzie coś dla siebie. Niemniej, obowiązkową pozycją, będącą doskonałym zwieńczeniem wypadu jest Spływ Dunajcem. Obserwacja bogactwa przygody z płynącej łódki to nie lada doświadczenie. Dobra wiadomość to taka, że sezon flisacki rusza od 1 kwietnia, czyli już niebawem. Nie ma co odkładać decyzji na ostatni moment, tylko już teraz warto zaplanować wypoczynek w Małopolsce. Więcej inspiracji znajduje się na stronie visitmalopolska.pl.

Nie czekaj i odkryj turystyczną stronę Małopolski.

Małopolska zaprasza!
WWW | FACEBOOK | YouTube | INSTARGRAM


Projekt sfinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego

REALIZACJA