Wieża ciśnień nominowana w tegorocznej edycji konkursu na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego”. Głosować można do końca wakacji

Do końca wakacji można głosować na zabrzańską wieżę ciśnień – odnowiony obiekt z ulicy Zamoyskiego jest nominowany w plebiscycie na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego”.

UM Zabrze/ Paweł Janicki
Wieża Ciśnień w Zabrzu

Celem plebiscytu „jest promocja rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni publicznej oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju poprzez nagradzanie najciekawszych realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną województwa śląskiego”.

Co roku nagradzane są najlepsze projekty zrealizowane w województwie ślaskim w poprzednim roku. Prace ocenia jury, a na nominowane obiekty głosować można w internecie – na stronie województwa śląskiego. W tegorocznej edycji znalazło się 27 obiektów, a wśród nich także zabrzańska wieża ciśnień.

Przypomnijmy, że znajdująca się przy ulicy Zamoyskiego wieża powstała w 1909 r., jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się dawniej zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura.

Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku działać będą m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem.