W Zabrzu są już przyjmowani pierwsi uchodźcy. Wolnych jest kilkadziesiąt miejsc

Prezydent Zabrza poinformowała, że miasto wygospodarowało już kilkadziesiąt miejsc dla napływających Ukraińców. Początkowo w mieście do przyjmowania wschodnich sąsiadów wyznaczona została Hala Widowiskowo-Sportowa "Pogoń".

fot. UM w Zabrzu
Zabrze przyjmuje Ukraińców

W związku z ponad 100-tysięczną falą Ukraińców napływających do Polski Zabrze jako jedno z wielu śląskich miast przygotowuje się do przyjęcia uchodźców. Dotąd przygotowano kilkadziesiąt miejsc na terenie całej metropolii.

- Zorganizowaliśmy na razie kilkadziesiąt miejsc w różnych lokalizacjach. Pomoc obejmuje nie tylko zapewnienie doraźnego miejsca zakwaterowania ale także wyżywienia. Uchodźcy objęci są ponadto opieką socjalną i pomocą psychologiczną - tłumaczy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Hala Sportowa jako miejsce noclegowe

Z pierwszych ustaleń z wojewodą śląskim wynika, że w Zabrzu uchodźcy mieli być lokowani w Hali Widowiskowo-Sportowej "Pogoń".

- Na wniosek Wojewody Śląskiego wskazaliśmy możliwość zakwaterowania w Hali Widowiskowo-Sportowej "Pogoń" około 300 uchodźców z Ukrainy - wyjaśniał Dawid Wowra, rzecznik Urzędu Miasta Zabrze, w czwartek 24 lutego.

W mieście startuje punkt konsultacyjno-informacyjny dla Ukraińców. Ponadto uchodźcy potrzebujący noclegów mogą kontaktować się z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasto Zabrze pod numerem: 32 37-33-388.