W Zabrzu posadzono 100 drzew na 100-lecie miasta. W tym roku mieście pojawią się kolejne nowe drzewa

Nowe logo, kolorowy mural, wystawa prac uczniów zabrzańskiego „plastyka” – wszystko z okazji obchodów 100-lecia nadania praw miejskich Zabrzu. W mieście pojawiły się też nowe buki. Ich wybór nie jest przypadkowy.

UM Zabrze
100 drzew na 100-lecie Zabrza

Do akcji sadzenia nowych drzew włączyli się uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu. Młode buki pojawiły się w Parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. – Za rok będziemy mogli tu przyjść i powiedzieć, że te drzewa zasadziliśmy właśnie my – mówili podopieczni zabrzańskiej „samochodówki”.

Wybór buczyny nie był przypadkowy. Hektar tego drzewostanu potrafi usunąć do 50 ton pyłu rocznie. Jest to także jeden z głównych lasotwórczych gatunków w naszym kraju. Ponadto, włączenie w działania proekologiczne młodych mieszkańców Zabrza ma im uświadomić, jak ważne jest dbanie o wspólną przestrzeń, w której żyjemy.

20 tysięcy drzew

Jak informuje zabrzański magistrat, na terenie Zabrza znajduje się ponad 160 hektarów lasów komunalnych oraz dziesięć ogólnodostępnych parków miejskich o powierzchni 39 ha, w których w tym roku nasadzonych zostanie 20 tys. drzew. W mieście funkcjonuje także założony w 1938 Miejski Ogród Botaniczny, w którym na powierzchni 6,36 ha zgromadzono ponad 5 tys. drzew i krzewów.

Akcja sadzenia buków z okazji 100-lecia Zabrza to nie jedyne proekologiczne działania w mieście. W ubiegłym roku, na rewitalizację terenów zielonych, udało się pozyskać 5 mln zł. W planach jest także modernizacja szklarni oraz budowa zaplecza edukacyjnego w ogrodzie botanicznym.