W Zabrzu posadzono 100 drzew na 100-lecie miasta. W tym roku mieście pojawią się kolejne nowe drzewa

Nowe logo, kolorowy mural, wystawa prac uczniów zabrzańskiego „plastyka” – wszystko z okazji obchodów 100-lecia nadania praw miejskich Zabrzu. W mieście pojawiły się też nowe buki. Ich wybór nie jest przypadkowy.

UM Zabrze
100 drzew na 100-lecie Zabrza

Do akcji sadzenia nowych drzew włączyli się uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu. Młode buki pojawiły się w Parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. – Za rok będziemy mogli tu przyjść i powiedzieć, że te drzewa zasadziliśmy właśnie my – mówili podopieczni zabrzańskiej „samochodówki”.

Wybór buczyny nie był przypadkowy. Hektar tego drzewostanu potrafi usunąć do 50 ton pyłu rocznie. Jest to także jeden z głównych lasotwórczych gatunków w naszym kraju. Ponadto, włączenie w działania proekologiczne młodych mieszkańców Zabrza ma im uświadomić, jak ważne jest dbanie o wspólną przestrzeń, w której żyjemy.

20 tysięcy drzew

Jak informuje zabrzański magistrat, na terenie Zabrza znajduje się ponad 160 hektarów lasów komunalnych oraz dziesięć ogólnodostępnych parków miejskich o powierzchni 39 ha, w których w tym roku nasadzonych zostanie 20 tys. drzew. W mieście funkcjonuje także założony w 1938 Miejski Ogród Botaniczny, w którym na powierzchni 6,36 ha zgromadzono ponad 5 tys. drzew i krzewów.

Akcja sadzenia buków z okazji 100-lecia Zabrza to nie jedyne proekologiczne działania w mieście. W ubiegłym roku, na rewitalizację terenów zielonych, udało się pozyskać 5 mln zł. W planach jest także modernizacja szklarni oraz budowa zaplecza edukacyjnego w ogrodzie botanicznym.

czytaj więcej:

Sadzenie drzew jpg

2 tysiące nowych drzew w parku rotmistrza Pileckiego

Ewa Farna

100-lecie miasta: odsłonięcie pomnika, parada, koncerty i...

Full Size Render1

Nowe świadczenie rodzinne od stycznia. Kto...

Marta Florek

Marta Florek kierownikiem wokalnym GTM!

Palmiarnia 658x350

Jakie tajemnice kryją zakątki pawilonów Palmiarni?

Kiedy otworzą Zwycięstwa? Budowa DTŚ na finiszu

Szl

Zostań Super Wolontariuszem. Rekrutacja trwa!