W Zabrzu obchodzono 91. urodziny Janoscha. Mieszkający dziś na Teneryfie pisarz urodził się w Zaborzu

W naszym mieście obchodzono 91. urodziny Janoscha, czyli Horsta Eckerta. Niemieckojęzyczny pisarz, a także autor literatury dziecięcej i grafik urodził się 11 marca 1931 roku w Zabrzu – przy ulicy Piekarskiej. Urodziny Janoscha obchodzono w szczególny sposób w Szkoły Podstawowej nr 31 i Przedszkola nr 28, noszącego imię pisarza.

UM Zabrze
Urodziny Janoscha obchodzono w Przedszkolu nr 28

Urodzony w dzielnica Zabrza – Zaborzu Horst Eckert napisał ponad trzysta książek dla dzieci, wydanych w ponad 30 krajach. Co więcej, sam je ilustrował. W 1945 roku, wraz z rodzicami, został wysiedlony do Niemiec, do Oldenburga, a dziś mieszka w San Miguel na Teneryfie. W Polsce znany jest przede wszystkim z książki „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, przeniesionej na deski Teatru Korez. Janosch jest honorowym obywatelem Zabrza.

W obchody 91. urodzin pisarza zaangażowała się społeczność Szkoły Podstawowej nr 31 i Przedszkola nr 28 im. Janoscha. Rozstrzygnięto między innymi konkursy plastyczne dotyczące twórczości Horsta Eckerta. W przedszkolu pokazano również projekt „Ach, jak cudowny jest pan Janosch”; przygotowano kąciki tematyczne, a dzieci poprzebierały się za bohaterów książek pisarza. Było przedstawienie i, a jakże, urodzinowe „Sto lat!”.

W Centrum Organizacji Pozarządowych odbyło się natomiast zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Janosch Familijo.

czytaj więcej:

Bakoma Sklep Firmowy Bytom

Takiego sklepu jeszcze nie było w Bytomiu

Pożar traw w Zabrzu

Plaga podpaleń traw w Zabrzu

Pomoc ofiaromzabrze

Ruszył „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”

Sztabwosp2

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Logo stworzone z okazji 100-lecia praw miejskich Zabrza

Powstało logo z okazji 100-lecia praw miejskich Zabrza

Powstaje nowa sieć ciepłownicza dla osiedli Rokitnica i Helenka

Powstaje nowa sieć ciepłownicza dla osiedli...

10

Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich z okazji 100. rocznicy