W Urzędzie Miasta jest nowy sprzęt, który ma sprawić, że osoby starsze lub niepełnosprawne poczują się w magistracie komfortowo

Krzesła ewakuacyjne, przenośna pętla indukcyjna, gong alarmowy czy system wezwania asysty znalazły się na wyposażeniu zabrzańskiego magistratu. Nowe urządzenia mają sprawić, że osoby starsze lub z niepełnosprawnościami poczują się w Urzędzie Miasta komfortowo.

UM Zabrze
Udogodnienia dla niepełnosprawnych w zabrzańskim magistracie

Sprzęt ma pozwolić seniorom i osobom z dysfunkcjami samodzielnie poruszać się po gmachu. Zmiany są konsekwencją przeglądu rozwiązań i procedur obsługi klienta, związanych z dostępnością urzędu dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami.

To także efekt udziału miasta w projekcie partnerskim pn. „Śląskie samorządy bez barier dostępne dla wszystkich”. Projekt realizowany jest przy współpracy Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Programu „Dostępność Plus” i firmy Euro Innowacje Sp. z o.o.

W zabrzańskim magistracie są teraz:

  • krzesła ewakuacyjne,
  • urządzenie do obsługi osób słabosłyszących (przenośna pętla indukcyjna),
  • aktywator sznurowy gongu alarmowego do toalety dla osób niepełnosprawnych,
  • system wezwania asysty (wzywanie pomocy do drzwi zewnętrznych).

Prócz sprzętu, także urzędnicy zyskali nowe kompetencje. Bezpłatne szkolenia zorganizowano dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach związanych z zapewnieniem dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.