W Rokitnicy powstanie integracyjny plac zabaw

Rokitnica wzbogaci się o szczególny plac zabaw, na którym będą mogły bawić się wszystkie dzieci - zarówno te pełnosprawne, jak i niepełnosprawne.

Wizualizacja placu integracyjnego

W maju mieszkańcy naszego miasta zyskają dostęp do nowego, integracyjnego placu zabaw, który powstanie w dzielnicy Rokitnica przy ulicy Kosmowskiej. W środę w historycznej sali Ratusza w Zabrzu, miało miejsce uroczyste podpisanie umowy na realizację tego ambitnego projektu. Nowa przestrzeń rekreacyjna ma sprostać oczekiwaniom zarówno dzieci, jak i ich rodziców, oferując nowoczesne i bezpieczne miejsce do zabawy.

Projekt ten, zrealizowany w ramach inicjatywy „Dostępna Przestrzeń Publiczna”, ma na celu stworzenie przestrzeni przyjaznej dla wszystkich dzieci, w tym tych z niepełnosprawnościami. Z myślą o nich, plac zostanie wyposażony w specjalistyczne urządzenia umożliwiające wspólną zabawę. Całkowity koszt inwestycji to około 670 tysięcy złotych, z czego większość środków pochodzi z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a reszta to wkład miasta Zabrze.

– Wsłuchując się w głos Rady Dzielnicy Rokitnica ustaliliśmy najlepszą dla mieszkańców lokalizację inwestycji – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – W Zabrzu realizujemy wiele tego typu przedsięwzięć. Na osiedlu Janek oddaliśmy w ub. roku pierwszy zabrzański wodny plac zabaw; kolejny powstaje właśnie w Parku Hutniczym. Bardzo się cieszę z tego, że na inwestycję w Rokitnicy udało się pozyskać środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, bo dzięki nim mogliśmy zrealizować to przedsięwzięcie z większym rozmachem. Firma, która wybuduje plac zabaw w Rokitnicy to sprawdzony już przez nas wcześniej partner. Jestem przekonana, ze z tym zadaniem poradzi sobie równie dobrze, jak z poprzednimi – dodaje.

Plac zabaw przy ul. Kosmowskiej ma być w pełni dostępny i integracyjny, co umożliwi dzieciom z różnymi potrzebami wspólną zabawę i rozwój. Wyposażenie placu, takie jak zestawy zabawowe, huśtawki, karuzele, czy piaskownice, będzie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, wspierając ich aktywność fizyczną i rozwój społeczny.

Koszt projektu wynosi 666 660 zł brutto, z czego 528 262 zł to dofinansowanie z PEFRON, a 138 398 zł to wkład miasta. Realizacją budowy zajmie się firma WERAN Sp. z o.o. z Wrocławia, a projekt placu opracowała firma ferro+enso Mirosław Barcik z Bytomia, co zapewni profesjonalne wykonanie i dostosowanie do potrzeb użytkowników.