W przyszłym roku obchody 100-lecia praw miejskich Zabrza. Z tej okazji powstało logo

Nowoczesna czcionka, kształty i kolorystyka nawiązująca do herbu miasta i zakamuflowana liczba 100. Sto jak 100-lecie praw miejskich, które Zabrze otrzymało w 1922 roku. Co oznacza, że w przyszłym roku odbędą się huczne obchody.

Logo stworzone z okazji 100-lecia praw miejskich Zabrza

Zanim jednak tak się stanie, trzeba się do tego solidnie przygotować. Właśnie powstało logo. W poniedziałek zaprezentowała je w wyremontowanej Sali Witrażowej dawnego starostwa prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik. Jego autorem jest rodowity zabrzanin i były rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. Marian Oslislo.

Zębatka w logotypie

– Projektując nowe logo czułem jako zabrzanin wielką odpowiedzialność spoczywającą na moich barkach. Starałem się aby jego przekaz był prosty, czytelny i jasny, a logo było jednocześnie nowoczesne i nawiązujące do historii Zabrza. W logotypie znalazła się zębatka, która jest częścią herbu, ale także napędza ona nasze miasto i mocno nawiązuje do industrialnej historii Zabrza. Jako zabrzanin jestem zaszczycony i zarazem wzruszony, że właśnie mi przypadło w udziale zaprojektowanie tego logotypu – powiedział podczas konferencji prof. Marian Oslislo.

Logo, nawiązujące do herbu Zabrza, będzie wykorzystywane podczas zbliżających się obchodów 100-lecia praw miejskich. To właśnie w 1922 roku doszło do tego ważnego wydarzenia. Choć zgodnie z historią, mogło się to wydarzyć znacznie wcześniej. Niestety, inna była wola panującego wówczas na tych terenach potężnego przemysłowca, Guido Henckel von Donnersmarck. Nie chciał tego, bo wprowadzone zmiany mogłyby znacznie pokrzyżować jego interesy i zwiększyć podatki.

Szczególny rok 2022

Mimo że Zabrze, określane wówczas „największą wsią w Europie”, było znacznie potężniejszej od Katowic czy Gliwic, na swoje prawa musiało trochę poczekać. Dopiero po śmierci Donnersmarcka, Hindenburg zmienił swój statut i uzyskując prawa miejskie otrzymał miano Zabrza. Stało się to 1 października 1922 roku.

Co ciekawe, o wiele wcześniej stało się stolicą powiatu gdzie zaczęto tworzyć siedzibę starostwa. Przy obecnej 3 Maja od 40 lat mieści się Muzeum Górnictwa Węglowego. W dobudowanej na początku XX wieku sali witrażowej – określanej jako najładniejsza część gmachu, właśnie kończy się remont. Ma być skończony do przyszłorocznych obchodów. To właśnie tu zostało zaprezentowane logo. Zebrani mogli podziwiać efekty prac – wyczyszczone boazerie czy witraże i nowo położoną podłogę. Wszystko po to, by uczestnicy przyszłorocznych obchodów mogli poczuć dawny urok tego miejsca.

– Rok 2022 to dla Zabrza rok szczególny. Będziemy obchodzić setną rocznicę nadania Zabrzu praw miejskich. Dlatego w pięknej sali witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przy ul. 3 maja, gdzie wciąż jeszcze trwają prace rewitalizacyjne, spotkałam się z dziennikarzami. To miejsce, gdzie funkcjonowało pierwsze w Zabrzu starostwo powiatowe. Zaprezentowane logo towarzyszyło będzie wszystkim wydarzeniom i inicjatywom związanym ze świętowaniem tego ważnego dla naszego miasta jubileuszu. 6 grudnia to również dla mnie dzień szczególny. Tego dnia w 2006 roku rozpoczęłam pracę dla mieszkańców naszego miasta jako prezydent Zabrza – podsumowała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.