W Maciejowie i Kończycach wybudowane zostaną tężnie solankowe. Umowy zostały podpisane. Wykonawca ma 8 miesięcy

W Urzędzie Miasta podpisane zostały umowy na budowę tężni solankowych w Kończycach i Maciejowie. Tężnie powinny powstać do końca maja 2023 roku, a łączny koszt inwestycji to 1 336 178,18 zł.

Facebook/ Miasto Zabrze
Tężnie powstaną w Zabrzu

Myślę, że to moment szczególny. Takich inwestycji jeszcze nie realizowaliśmy w naszym mieście. Intensywnie pracowaliśmy aby pozyskać środki z funduszów norweskich – podkreśliła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Przypomnieć warto, że znalazło się w gronie 29 samorządów, które pozyskały z funduszy norweskich. To około 15 milionów złotych, z których niespełna 1,5 miliona zł pokryje koszty budowy dwóch tężni solankowych.

Inwestycję zrealizuje firma z Międzyrzecza Górnego – Aquarius Środa & Holisz sp. z o. o. Zadanie obejmuje budowę dwóch tężni solankowych o drewnianej konstrukcji w Kończycach (ul. Dorotki, teren DOK Kończyce) i Maciejowie (ul. Kondratowicza, w pobliżu Orlika Maciejów). Każda tężnia wyposażona zostanie między innymi w zbiornik podziemny na solankę z urządzeniem do mieszania solanki, oświetlenie o źródłach światła LED RGB-W, słup z panelem fotowoltaicznym oraz akumulatorem oraz pomocniczą instalację zasilającą (instalacja elektryczna hybrydowa), czujnik zbliżeniowy zintegrowany z instalacją solankową, a także czujnik zmierzchowy i wyłącznik czasowy zintegrowany z instalacją oświetleniową. Powstaną również elementy małej architektury – ławki i kosze na śmieci, zamontowane zostaną stojaki na rowery.

Dodajmy, że zadanie inwestycyjne dofinansowane jest w 85 proc. ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 – projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju” oraz w 15 procentach ze środków z budżetu państwa.