W Kończycach odbędzie się ekologiczny piknik. Będzie też oficjalna zapowiedź budowy dwóch tężni w mieście

O walorach tężni solankowych, śląskiej kuchni zero waste i dofinansowaniach ekologicznych inwestycji będzie można się dowiedzieć podczas pikniku, który odbędzie się w Zabrzu-Kończycach.

Wikipedia
Tężnia

W najbliższy poniedziałek, 15 sierpnia, na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki 3, spotkają się wszyscy ci którzy zainteresowani są budową tężni solankowych w ich okolicy. A dlaczego warto je mieć w swym otoczeniu? Bo są wykorzystywane jako potężne inhalatoria w kurortach i nie tylko. Całkiem sporo jest ich już na terenie Śląska, teraz mają także pojawić się w Zabrzu.

– W ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021, w Kończycach i Maciejowie już wkrótce pojawią się tężnie solankowe, a Park Hutniczy zostanie zrewitalizowany. Z tej okazji już 15 sierpnia na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Zabrzu-Kończycach odbędzie się piknik, którego gwiazdą będzie popularny kucharz i osobowość telewizyjna – Karol Okrasa! – zachęca magistrat.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. Na kończyckiej scenie będzie można zapoznać się z prezentacją dotyczącą walorów tężni solankowych i skorzystać z usług punktu doradzającego w sprawie dofinansowań do ekologicznych inwestycji (np. wymiany pieca czy okien). Czas przybyłym umili muzyka antystresowa, zaplanowano ponadto wystawę „Mniej znaczy więcej”.

Dla najmłodszych przygotowano szereg konkursów, a dla nieco starszych – kulinarny pokaz w wykonaniu szefa kuchni znanego z przełamywania standardowych przepisów. – Bardzo się cieszę, że kolejny raz odwiedzę Zabrze, położone w sercu Śląska, regionu ciekawego także kulinarnie. W śląskiej kuchni nie zwykło się marnować jedzenia, I właśnie to „śląskie zero waste” spróbuję, po swojemu, pokazać podczas spotkania w Kończycach – zapowiada Karol Okrasa.

czytaj więcej:

Matura 2021

Matury nie zdała 1/4 uczniów. Jakie wyniki...

180621 kerato min

Lekarze z Zabrza uratowali mu wzrok

Jan Urban

Marcin Brosz odchodzi, Urban przychodzi!

Niedzielski

Nowe obostrzenia od soboty. Publikujemy pełną...

Policja zabrze komisariat

Kilka dni nie potrafiła wstać ani wezwać pomocy...

64 545470

Policjanci sprawdzali drogi rowerowe w Zabrzu

Lekarz 1

Koniec z papierowymi zwolnieniami lekarskimi