W Kończycach odbędzie się ekologiczny piknik. Będzie też oficjalna zapowiedź budowy dwóch tężni w mieście

O walorach tężni solankowych, śląskiej kuchni zero waste i dofinansowaniach ekologicznych inwestycji będzie można się dowiedzieć podczas pikniku, który odbędzie się w Zabrzu-Kończycach.

Wikipedia
Tężnia

W najbliższy poniedziałek, 15 sierpnia, na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki 3, spotkają się wszyscy ci którzy zainteresowani są budową tężni solankowych w ich okolicy. A dlaczego warto je mieć w swym otoczeniu? Bo są wykorzystywane jako potężne inhalatoria w kurortach i nie tylko. Całkiem sporo jest ich już na terenie Śląska, teraz mają także pojawić się w Zabrzu.

– W ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021, w Kończycach i Maciejowie już wkrótce pojawią się tężnie solankowe, a Park Hutniczy zostanie zrewitalizowany. Z tej okazji już 15 sierpnia na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Zabrzu-Kończycach odbędzie się piknik, którego gwiazdą będzie popularny kucharz i osobowość telewizyjna – Karol Okrasa! – zachęca magistrat.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. Na kończyckiej scenie będzie można zapoznać się z prezentacją dotyczącą walorów tężni solankowych i skorzystać z usług punktu doradzającego w sprawie dofinansowań do ekologicznych inwestycji (np. wymiany pieca czy okien). Czas przybyłym umili muzyka antystresowa, zaplanowano ponadto wystawę „Mniej znaczy więcej”.

Dla najmłodszych przygotowano szereg konkursów, a dla nieco starszych – kulinarny pokaz w wykonaniu szefa kuchni znanego z przełamywania standardowych przepisów. – Bardzo się cieszę, że kolejny raz odwiedzę Zabrze, położone w sercu Śląska, regionu ciekawego także kulinarnie. W śląskiej kuchni nie zwykło się marnować jedzenia, I właśnie to „śląskie zero waste” spróbuję, po swojemu, pokazać podczas spotkania w Kończycach – zapowiada Karol Okrasa.