W dniu 93. urodzin pisarza Janoscha, na placu Wolności odsłonięto pomnik Tygryska z jego bajek

Na placu Wolności w Zabrzu odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego jednej z bajkowych postaci Horsta Eckerta. Do tytułowego Tygryska - dołączy także Miś.

Odsłonięcie pomnika Tygryska

W Katowicach mają swoje Beboki, natomiast w Zabrzu - inne symboliczne stworzenia. Pierwszym z nich jest kultowy Tygrysek, wykreowany przez pisarza Horsta Ecklerta, obchodzącego dziś swoje 93 urodziny. I choć artysta jubileusz świętuje na zamieszkiwanej od lat Teneryfie, piękny prezent urodzinowy zafundowało mu także miasto, którego Janosch jest honorowym obywatelem.

W asyście przedszkolaków, na placu Wolności odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Tygryska. Autorem tego dzieła jest rzeźbiarz Tomasz Koclęga. Podczas uroczystości, prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik zdradziła, że kolejna rzeźba - tym razem Misia - zostanie odsłonięta przy okazji tegorocznych Międzynarodowych Targów Turystycznych.

Pochodzący z Zabrza Janosch, a tak naprawdę Horst Eckler to twórca literatury dziecięcej. Kultowy cykl o Misiu i Tygrysku rozpoczęła pozycja Ach, jak cudowna jest Panama. Dziś uniwersalne opowieści pełne przesłań znane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.