W Arenie Zabrze odbędzie się największy w Polsce symultaniczny pojedynek szachowy. Czy padnie Rekord Guinnessa?

W najbliższą środę, 25 maja, Arena Zabrze będzie należała do miłośników szachowych rozgrywek. Z okazji 100-lecia miasta wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w największym w Polsce symultanicznym pojedynku szachowym. Odważni spróbują swych sił z Katarzyną Krajewską – trenerem szachowym oraz sędzią szachowym z licencją międzynarodową.

Pixabay
Turniej szachowy odbędzie się w arenie Zabrze

Próba bicia Rekordu Guinnessa odbędzie się na Arenie Zabrze, w strefie VIP, z okazji 100-lecia miasta Zabrze. Start o godz. 10.00. Dodatkowo organizatorzy przewidzieli możliwość zwiedzania stadionu Górnika Zabrze oraz konkursy w rozwiązywaniu zadań szachowych – informuje zabrzański magistrat.

Podczas imprezy nastąpi próba ustanowienia oficjalnego rekordu Polski. Jak podają organizatorzy, będzie to seans gry jednoczesnej, która ma na celu upowszechnianie gry w szachy wśród dzieci, młodzieży i ich rodzin. Mogą w niej wziąć udział wszyscy zainteresowani, niezależnie od wieku – limit miejsc to 200 osób.

Zgodnie z informacją podaną przez Urząd Miasta w Zabrzu, w symultanie obowiązują przepisy Kodeksu Szachowego z poniższymi odstępstwami:

  • Zasada „dotknięta – idzie, puszczona – stoi” nie obowiązuje symultanisty.
  • Symultanista może cofnąć posunięcie do momentu wykonania posunięcie na kolejnej szachownicy.
  • Symultanista otrzymuje prawo wymuszenia do 3 ruchów podczas jednego podejścia do szachownicy.
  • Uczestnik wykonuje posunięcie niezwłocznie po podejściu symultanisty lub prośbie dotyczącej punktu trzeciego.
  • W czasie symultany nie można korzystać z żadnej pomocy ani przestawiać figur pod nieobecność symultanisty.
  • W miarę kończenia partii szachownice są grupowane tak, by skrócić drogę symultanisty.

By wziąć udział w wydarzeniu należy się zapisać, dzwoniąc pod numer telefonu 791 851 719 lub mailowo na adres: kontakt@kreatywneszachy.pl. Wszyscy uczestnicy otrzymają identyfikatory z wyznaczonym miejscem do gry (wydawane będą w recepcji VIP w godz. 8.30 – 9.45).