Gliwicka uczta dla fanów dobrej muzyki. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na gliwiczan w lipcu

Sh dejohnete bio 4

Nie ma chyba w Gliwicach osoby zafascynowanej jazzem, która nie słyszałaby o centrum kultury Jazovia. Fanatycy czarnej muzyki przez kilka miesięcy w roku znajdą w tym miejscu ucieczkę od codzienności, trafią prosto do krainy starannie wypieszczonych dźwięków i osobliwych harmonii. Lokal mieszczący się w kamienicy przy rynku najbardziej znany jest z cyklicznych imprez w ramach festiwalu Palm Jazz. Za każdym razem, gdy ktoś pociąga za strunę, dmie w instrument lub dotyka klawiszy wykwintnego fortepianu marki Steinway & Sons sala koncertowa wypełnia się po brzegi spragnionymi muzycznego kunsztu słuchaczami. Jednak Jazovia to nie tylko jazz - to wszystko, co związane z muzycznymi poszukiwaniami.

2 lipca wystartowała druga część festiwalu Filharmonia 2016. Hitem pierwszego, kwietniowo-czerwcowego segmentu był koncert Discovery & Movie, urozmaicony przez wprowadzający w trans głos Krystyny Czubówny. Przeciwnikom eksperymentów organizatorzy zaproponowali m. in. nieśmiertelną Krystynę Prońko z akompaniamentem fortepianu oraz młodą i utalentowaną Monikę Borzym.

jazovia

Drugą, lipcową część Filharmonii rozpoczął koncert grupy Cluster Ensemble - słowackich muzyków, którzy zasłynęli z gry na 6 fortepianów! Jednak im dalej, tym lepiej! 9 lipca w centrum kultury będzie można usłyszeć Marcina Wyrostka. Wirtuoz akordeonu i zwycięzca drugiej edycji „Mam talent” uchyli nam rąbka swego muzycznego świata. Kilka dni później za fortepianem usiądzie finalista konkursu Chopinowskiego Szymon Nehring, a 15.07 odbędzie się widowisko, którego każdy szanujący się fan jazzu nie może pominąć. Trio DeJohnette-Coltrane-Garrison po prostu musi zaspokoić potrzeby jazzowych koneserów.

jazovia2

Na koniec organizatorzy zaplanowali absolutny hit - Piotr Metz, założyciel RMF FM, przez wiele lat związany z radiową Trójką, wprowadzi nas w świat Beatlesów. Podczas spotkania odbędzie się odsłuch pierwszej kopii taśmy-matki albumu „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” (to na nim znalazły się m.in. "With a Little Help from My Friends" i "Lucy in the Sky with Diamonds"). Jakość dźwięku nośnika jest wyśmienita i bardzo zbliżona do doznań zapewnianych przez oryginał. Drugą, unikatową atrakcją wieczoru będzie projekcja fragmentów legendarnego filmu dokumentalnego o Beatlesach - „Let it be”. Film ma swoją własną, ekscytująca historię - choć nagrodzony Oscarem jest skutecznie blokowany z powodu rzekomo niekorzystnego przedstawienia wizerunku zespołu. Mimo przygotowania w 2003 roku zremasterowanej wersji, od lat 80-tych dokument nie jest oficjalnie dostępny.

13487680_1254272564604415_613529335_n

czytaj więcej:

Pocztowka ratusz gliwice

Gliwice w dziesięciu niezwykłych odsłonach....

Kroszonka gliwice

Czym różnią się kraszanki od pisanek? Niedziela...

Muzeum gliwice 2

Tego pasjonaci industrialnej przeszłości...

Willa caro gliwice

Czy Ślązacy mają powody do tego, żeby wstydzić...

Amok gliwice

J.Satanowski: Trudno zatem powiedzieć, co wśród...

13a3b675 3c8f 417b 8f88 3221733fcc0c

Oni mają talent! Show wieczorową porą

High

Koncert HIGH DEFINITION w Jazz Clubie