Uczniowie zabrzańskiego Zespołu Szkół nr 10 pojechali do Essen. W Niemczech uczestniczyli w spotkaniu młodzieży miast partnerskich

Uczniowie Zespołu Szkół nr 10 w Zabrzu wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu młodzieży miast partnerskich, które zorganizowane zostało w Essen.

UM Zabrze
Wizyta w Essen

Młodzież z Zabrza wyjechała do Essen w lipcu. W międzynarodowym wydarzeniu udział wzięli także uczniowie z Izraela, Finlandii i Anglii. W Niemczech młodzi zabrzanie mieli okazję zwiedzić nie tylko Essen, ale także Kolonię, byli ponadto w Muzeum Pracy w Dortmundzie (DASA Arbeitswelt Ausstellung).

Młodzież brała udział w warsztatach, przygotowanych przez reprezentacje poszczególnych krajów. Był to dla uczestników czas na wykazanie się kreatywnością, wszechstronnymi umiejętnościami, a także szlifowania kompetencji językowych. Młodzi przedstawiciele naszego miasta zaprezentowali swoim międzynarodowym przyjaciołom film o Śląsku, w którym szczególne miejsce zajęło Zabrze – informuje zabrzański magistrat.

Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że dzięki takim spotkaniom mają szansę dowiedzieć się czegoś więcej o swoich sąsiadach, ich kulturze i historii. To także okazja do podszkolenia języka i nawiązania nowych relacji z rówieśnikami.

– Międzynarodowe spotkanie młodzieży w Essen to wyjątkowo dobrze spędzony czas. Wszystkie zajęcia prowadzone przez grupy były interesujące, pomagały w zrozumieniu ważnych tematów oraz w integracji z innymi. Ten wyjazd to idealna okazja do sprawdzenia i rozszerzenia swoich umiejętności komunikacji w języku angielskim. Wycieczki zorganizowane przez gospodarzy także umiliły czas. Odkrywanie zakątków Kolonii było ekscytujące. W pamięć zapadło mi również zwiedzanie DASA – Muzeum Pracy w Dortmundzie. Cały projekt jest rewelacyjny. Jeśli byłaby okazja, po raz kolejny zgłosiłabym się – potwierdza Roksana, uczennica 4 klasy VII Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu.

Integracja młodzieży była możliwa dzięki długoletniej współpracy Zabrza z miastem partnerskim Essen. Tego typu projekty przynoszą korzyści na wielu poziomach życia przez wiele lat. Czy to w kontaktach różnych środowisk bądź instytucji, jak i w zakresie kultury, gospodarki czy sportu.

czytaj więcej:

Wideokonferencja w Zabrzu rok po rosyjskim ataku na Ukrainę

Rok rosyjskiej agresji: Zabrze będzie nadal wspierać Równe

Do Zabrza trafiła pomoc humanitarna dla Ukrainy

Kolejny transport z pomocą humanitarną dla Ukrainy

Zrzut ekranu 2015 03 31 godz 12 09 11

Tydzień w Gliwicach 086

Zrzut ekranu 2015 03 30 godz 22 13 05

Tydzień w Gliwicach 054

Zrzut ekranu 2015 03 30 godz 12 53 38

Tydzień w Gliwicach 022

6e8a8220942a09fdc200f6e51e545a6c

Kradzionym samochodem chciał kraść paliwo....

3868f8cb4a5d4eac9261eb404cd104d4

Gliwicka fabryka Opla poszukuje stażystów. Będą...