Uczniowie zabrzańskiego Zespołu Szkół nr 10 pojechali do Essen. W Niemczech uczestniczyli w spotkaniu młodzieży miast partnerskich

Uczniowie Zespołu Szkół nr 10 w Zabrzu wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu młodzieży miast partnerskich, które zorganizowane zostało w Essen.

UM Zabrze
Wizyta w Essen

Młodzież z Zabrza wyjechała do Essen w lipcu. W międzynarodowym wydarzeniu udział wzięli także uczniowie z Izraela, Finlandii i Anglii. W Niemczech młodzi zabrzanie mieli okazję zwiedzić nie tylko Essen, ale także Kolonię, byli ponadto w Muzeum Pracy w Dortmundzie (DASA Arbeitswelt Ausstellung).

Młodzież brała udział w warsztatach, przygotowanych przez reprezentacje poszczególnych krajów. Był to dla uczestników czas na wykazanie się kreatywnością, wszechstronnymi umiejętnościami, a także szlifowania kompetencji językowych. Młodzi przedstawiciele naszego miasta zaprezentowali swoim międzynarodowym przyjaciołom film o Śląsku, w którym szczególne miejsce zajęło Zabrze – informuje zabrzański magistrat.

Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że dzięki takim spotkaniom mają szansę dowiedzieć się czegoś więcej o swoich sąsiadach, ich kulturze i historii. To także okazja do podszkolenia języka i nawiązania nowych relacji z rówieśnikami.

– Międzynarodowe spotkanie młodzieży w Essen to wyjątkowo dobrze spędzony czas. Wszystkie zajęcia prowadzone przez grupy były interesujące, pomagały w zrozumieniu ważnych tematów oraz w integracji z innymi. Ten wyjazd to idealna okazja do sprawdzenia i rozszerzenia swoich umiejętności komunikacji w języku angielskim. Wycieczki zorganizowane przez gospodarzy także umiliły czas. Odkrywanie zakątków Kolonii było ekscytujące. W pamięć zapadło mi również zwiedzanie DASA – Muzeum Pracy w Dortmundzie. Cały projekt jest rewelacyjny. Jeśli byłaby okazja, po raz kolejny zgłosiłabym się – potwierdza Roksana, uczennica 4 klasy VII Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu.

Integracja młodzieży była możliwa dzięki długoletniej współpracy Zabrza z miastem partnerskim Essen. Tego typu projekty przynoszą korzyści na wielu poziomach życia przez wiele lat. Czy to w kontaktach różnych środowisk bądź instytucji, jak i w zakresie kultury, gospodarki czy sportu.