Trzech nietrzeźwych kierowców. Jeden pod wpływem narkotyków

Trzech nietrzeźwych kierowców i jeden pod wpływem narkotyków to wynik z ostatniego weekendu. Czynności w sprawach trwają...
Zabrzańska policja zabrze drogówka

Trzech nietrzeźwych kierowców i jeden pod wpływem narkotyków to wynik z ostatniego weekendu. Czynności w sprawach trwają.

Wszyscy odpowiedzą za popełnienie przestępstwa, jakim jest jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Wiąże się to z utratą uprawnień i zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi na minimum 3 lata.

W ciągu ostatniego weekendu policjanci zatrzymali aż 4 kierujących, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego. Policyjne radiowozy poza urządzeniami do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wyposażone są również w urządzenie do wykonywania szybkich testów na obecność narkotyków. Przyrząd ten jest w stanie wykryć większość narkotyków m.in. amfetaminę, kokainę lub marihuanę. Te urządzenia, a także determinacja policjantów pozwala na eliminowanie kierujących, którzy jadąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków, są zagrożeniem dla siebie i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Do pierwszego zatrzymania doszło w piątek po południu na ul. 3 Maja. 42-letni mężczyzna, posiadając sądowy zakaz kierowania samochodami osobowymi, kierował oplem i mając w organizmie 0,66 promila alkoholu, spowodował kolizje z samochodem marki Toyota.

Do drugiego zatrzymania doszło w nocy z piątku na sobotę, na ul. Gdańskiej. Tam 42-letni obywatel Ukrainy, prowadził samochód marki Skoda. W trakcie policyjnych czynności okazało się, że miał 2,19 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy kategorii B i C.

Trzeci kierowca zatrzymany został na zabrzańskim odcinku A4, przez policjantów z Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach. Był to 28-letni kierowca forda, który swoim samochodem jechał, nie mając do tego uprawnień, a przeprowadzone badanie wykazało, że w organizmie miał 0,96 promila alkoholu.

Ostatni z zatrzymanych to 30-letni mieszkaniec Zabrza, który w sobotę wieczorem jechał audi, będąc pod wpływem narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na ulicy Bytomskiej przez patrol wywiadowców z zabrzańskiej komendy. W trakcie czynności policjanci poza ustaleniem, że znajduje się pod wpływem narkotyków, znaleźli przy nie marihuanę.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia samochodów. Ponadto sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej, niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej, niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego.