Trwają prace nad pomnikiem prof. Zbigniewa Religi. Zobacz zdjęcia

Trwają prace zmierzające do postawienia w Zabrzu pomnika Zbigniewa Religi. Aktualnie nakładana jest gliny na zmontowanej konstrukcji sylwetki rzeźby, modelowanie wstępne oraz pracę rzeźbiarską nad całością pomnika.

Z wizytą w pracowni mistrza – prof. Krzysztofa Nitscha – gościli przedstawiciele zabrzańskiego samorządu, w tym prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz naczelnik Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego Michał Wadowski.

W ramach pierwszego etapu prac, który zakończył się 31 maja, wykonany został m.in.: Elektrokardiogram w gipsie w skali 1:10, postać prof. Z. Religi w gipsie w skali 1:10, portret (głowa) prof. Z. Religi w gipsie w skali 1:1 oraz szkielet pomnika w profili stalowych.

Pomysłodawczyni uhonorowania postaci prof. Religi pomnikiem – prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz wybrany na autora pomnika, pochodzący z Zabrza światowej sławy rzeźbiarz i medalier – prof. Krzysztof Nitsch podpisali umowę na wykonanie gipsowej formy pomnika w skali 1:1 w lutym br. Pomnik stanie przy zabrzańskim Ratuszu, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Religi.

Na podstawie gipsowej formy odlany zostanie monument z brązu, który stanie na skwerze u zbiegu ulic Religi i Powstańców Śląskich. O jego kształcie zdecydowali wspólnie włodarze i mieszkańcy, którym zaprezentowano szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Miasto ogłosiło konkurs, by wybrać najlepszą koncepcję.

Warto wspomnieć, iż wybrany na autora pomnika prof. Zbigniewa Religi wybitny rzeźbiarz i medalier – prof. Krzysztof Nitsch – odznaczony został wczoraj Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP odznaczenie wręczył mu Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Uroczystość, w trakcie której uhonorowano szczególnie zasłużonych mieszkańców naszego województwa, odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

czytaj więcej:

Garou

Cztery koncerty Garou w Polsce. Jeden z nich – w Zabrzu

Kino Zabrze

Jeden bilet – jeden punkt, czyli konkurs dla przedszkoli

Inudstriada

Podsumowanie Industriady w Zabrzu

Kopalnia Guido Zabrze Noc Muzeów

Noc Muzeów 2022 w Zabrzu - lista atrakcji

Owad palmiarnia

Często przybierają niezwykłe formy. Wabią swoje...

Proszę slonia gliwice

Pinio karmił Dominika witaminami, dzięki którym...

13a3b675 3c8f 417b 8f88 3221733fcc0c

Oni mają talent! Show wieczorową porą