Tegoroczna akcja #GoldSeptember na Śląsku zainaugurowana zostanie w Sztolni Królowa Luiza. Fundacja Iskierka okaże wsparcie dzieciom z chorobą nowotworową i ich rodzinom

W Sztolni Królowa Luiza zainaugurowana zostanie tegoroczna akcja #GoldSeptember na Śląsku. Także inne budynki w regionie – w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Chorzowie, podświetlone zostaną na złoty kolor. W ten sposób Fundacja Iskierka okaże wsparcie dzieciom z chorobą nowotworową oraz ich rodzinom.

Facebook/ Sztolnia Królowa Luiza
Strefa Carnall

Warto wyjaśnić, że ideę Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego – Złotego Września, od 2012 r. funkcjonującego w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Baracka Obamy, wypromowało międzynarodowe stowarzyszenie Childhood Cancer International (CCI). CCI stworzyło trzy akcje społeczne związane ze swoją misją: Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Wieku Dziecięcego (15 lutego), Tydzień Ozdrowieńców (w czerwcu) i właśnie – Golden September. W 2020 roku, w kampanii Miesiąca Świadomości Chorób Nowotworowych u Dzieci, do działań SIOP Europe, Childchood Cancer International Europe, PanCare (organizacji zrzeszających onkologów dziecięcych, środowisko akademickie, rodziców i pacjentów) dołączył Parlament Europejski. Akcję rozpoczęło oświetlenie jego siedziby w Brukseli. Partnerzy kampanii rozświetlili złotym światłem Tower w Londynie, wieżowce w Toronto, Kuala Lumpur w Malezji czy w Shenzen w Chinach.

W Polsce inicjatywie Gold September patronuje Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Fundacja Iskierka jest członkiem CCI Europe, ogólnoeuropejskiej organizacji zrzeszającej 67 organizacji z 30 krajów, ściśle współpracuje ze specjalistami z zakresu onkologii, psychologii, środowiskiem akademickim, naukowcami, przedstawicielami różnych grup społecznych i organizacjami pozarządowymi w całej Europie.

We wtorek, 20 września, podświetlone zostaną:

  • Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
  • Spodek w Katowicach
  • Muzeum Śląskie w Katowicach
  • Teatr Śląski w Katowicach
  • Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne na Ceglanej w Katowicach
  • Stadion Śląski w Chorzowie
  • Opera Śląska w Bytomiu
  • Radiostacja w Gliwicach

Jak tłumaczą w Fundacji Iskierka, złoty kolor symbolizuje zdrowie dzieci. – To inicjatywa z okazji Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Nowotworów u Dzieci. Od kilku lat fundacja włącza się w akcję pod hasłem #GoldSeptember. Organizowane są różnego rodzaju inicjatywy, które są pretekstem do rozmów i publikacji o realnych problemach w onkologii dziecięcej, pokazywania dobrych praktyk i różnych aspektów choroby oraz tego, jak można pomagać – wyjaśniają w fundacji.

We wtorek, 20 września, obchodzone będzie 50-lecie śląskiej hematologii. Zaplanowano nie tylko spotkanie zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, ale i debatę o najważniejszych postępach i wyzwaniach w dziecięcej onkologii. Tegoroczna akcja zostanie zainaugurowana o g. 20.00 w Sztolni Królowa Luiza. O g. 16.00 w Strefie Carnall Sztolni rozpocznie się piknik ze strefą animacji i zabaw dla podopiecznych fundacji i ich rodzin. Będzie wspólne świętowanie wraz z lekarzami, pyszny tort, piknikowy poczęstunek a o g. 18.00 koncert zespołu Happy Big Band. Wstęp na zaproszenia.

Na 21 września 2022 r. również w Zabrzu, w Hotelu Diament zaplanowano konferencję „Postępy w leczeniu w onkologii i hematologii dziecięcej”, na której między innymi o roli organizacji pozarządowych we wspomaganiu procesów leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi mówić będzie prezes Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka-Siwecka.