Szpitalny Oddział Ratunkowy Zabrzu jest już gotowy!

Wysokie na ponad 20 metrów lądowisko dla helikopterów, najnowocześniejszy sprzęt i aparatura medyczna [...]
183 0

Wysokie na ponad 20 metrów lądowisko dla helikopterów, najnowocześniejszy sprzęt i aparatura medyczna, unikalne rozwiązania organizacyjne, a wkrótce w pełni funkcjonalne centrum urazowe – Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Miejskiego w Zabrzu jest już gotowy!

Dzisiaj odbyło się oficjalne otwarcie oddziału. W uroczystości wziął udział m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicemarszałek województwa śląskiego Dariusz Starszycki.

- Łącznie wybudowaliśmy, wyremontowaliśmy lub zrewitalizowaliśmy ponad pięć tysięcy metrów kwadratowych szpitala. Powstanie SOR oznacza dla pacjentów doskonałe warunki opieki medycznej, zdecydowanie lepszy sprzęt, większą liczbę ratowników medycznych, odpowiednią liczbę pielęgniarek i lekarzy – wylicza dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. - Projekt wiąże się przede wszystkim ze stworzeniem Obszaru Intensywnego Nadzoru nad Pacjentem, na który składają się Szpitalny Oddział Ratunkowy, obszar intensywnej opieki, czyli tzw. OIT, sale pooperacyjne oraz blok operacyjny. Pacjent w zależności od tego, jaki ma uraz, trafia do odpowiedniej przestrzeni szpitala, gdzie jest mu udzielana pomoc.

Symbolem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zabrzu jest zlokalizowane na dachu budynku lądowisko dla helikopterów. Lądowisko zostało wyniesione na wysokość 21,5 metra i jest jednym z niewielu tego typu obiektów w Polsce.

– To nie była z naszej strony żadna fanaberia. Chodziło o stworzenie warunków bezpiecznego lądowania dla śmigłowców i zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców. Oszczędziliśmy również okoliczne tereny zielone – podkreśla Mariusz Wójtowicz.

Pod lądowiskiem znajduje się odcinek natychmiastowej pomocy, który obejmuje m.in. sale zabiegowe z respiratorami, OIT i blok operacyjny. Jak wyjaśnia dr Tomasz Klimkiewicz, koordynator Obszaru Intensywnego Nadzoru nad Pacjentem w zabrzańskim szpitalu, jeśli stan pacjenta tego wymaga, bezpośrednio ze śmigłowca jest on przewożony na salę operacyjną. – Z lądowiska trafia prosto do windy. W ciągu dwóch minut od wylądowania może być już na stole operacyjnym. Bardziej tego czasu już skrócić się nie da – mówi dr Tomasz Klimkiewicz.

Oddział wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną. Zwracają uwagę m. in. w pełni zinformatyzowane hybrydowe sale operacyjne. – Zamontowana aparatura pozwala na przykład na to, by lekarz przeprowadzający zabieg laparoskopowy, który widzi operowany narząd na monitorze, nakładał na niego obrazy z tomografii czy rezonansu po to, by zlokalizować jakąś zmianę. W efekcie mamy w tym samym czasie cyfrowy i rzeczywisty obraz pacjenta – wyjaśnia dr Tomasz Klimkiewicz.

Warto podkreślić, że budowa SOR-u realizowana jest przy wsparciu właściciela czyli gminy Zabrze. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Zabrze ujęto przedsięwzięcie pn.: „Wsparcie Szpitala Miejskiego w Zabrzu Sp. z o.o. celem utworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z lądowiskiem przyszpitalnym”. Aktualna wartość nakładów finansowych do roku 2029 wynosi 38 800 300 zł. Kwota wsparcia obejmuje zarówno spłaty kredytu, jak i odsetki oraz prowizje. Tym samym zabezpieczona jest obsługa kredytu inwestycyjnego.

- Inwestycje w ochronę zdrowia to jeden z priorytetów dla naszego samorządu. Od lat modernizujemy Szpital Miejski – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Wykonaliśmy jego termomodernizację oraz zbudowaliśmy Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka za kwotę ponad 44 mln zł. Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to kolejny etap rozwoju placówki, który kosztował nas ponad 36 mln zł. Te inwestycje umacniają markę miasta na medycznej mapie aglomeracji i kraju.

Powstanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest ważnym krokiem w kierunku utworzenia w zabrzańskim Szpitalu Miejskim centrum urazowego. Centrum urazowe to wydzielona część szpitala, w której są diagnozowani i leczeni pacjenci z najcięższymi urazami, np. po wypadku komunikacyjnym czy upadku z wysokości. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, centrum powinno zabezpieczać świadczenia dla co najmniej 1 miliona mieszkańców, którzy mieszkają w odległości pozwalającej na dotarcie z miejsca zdarzenia do centrum w ciągu 1,5 godziny. Centrum urazowe musi dysponować lądowiskiem dla śmigłowca, zlokalizowanym na tyle blisko, by można było przyjmować pacjentów urazowych ze śmigłowca bezpośrednio do szpitala, bez konieczności przewożenia ich karetką. W strukturach centrum urazowego muszą funkcjonować blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej oraz inne oddziały, w szczególności chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii oraz neurochirurgii.

- Stworzenie centrum urazowego jest celem spółki. Rozmawiamy na ten temat z Ministerstwem Zdrowia oraz władzami województwa i miasta – mówi prezes Mariusz Wójtowicz. – Na dawnym obszarze województwa katowickiego jest tylko jedno takie centrum, w Sosnowcu, dlatego aż prosi się o powstanie podobnego ośrodka w naszym regionie. Mamy już niezbędne kadry, jesteśmy w stanie w krótkim czasie utworzyć oddział neurochirurgii, rewitalizujemy zakład diagnostyki obrazowej. Tak naprawdę czekamy już tylko na decyzję ministra zdrowia – dodaje prezes Mariusz Wójtowicz.

Powstania SOR to kolejna duża inwestycja Szpitala Miejskiego w Zabrzu. W ostatnich latach wybudowane zostało tu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków ginekologiczno-położniczych. W szpitalu wprowadzono również e-usługi oraz przeprowadzono termomodernizację budynków.

Budowa oddziału ratunkowego w Szpitalu Miejskim w Zabrzu rozpoczęła się w maju 2018 r. Wykonawcą robót był Mostostal Zabrze GPBP. Całkowity koszt inwestycji to 36 mln zł. Środki pochodziły z kredytu bankowego oraz wsparcia miasta. Szpital pozyskał też 8,5 mln dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o. o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Znajduje się tu 370 łóżek, funkcjonują oddziały: Chorób Wewnętrznych z profilem Dermatologicznym, Neurologii z Pododdziałem Udarowym, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Patologii Ciąży, Ginekologii Onkologicznej, Endokrynologii Ginekologicznej oraz Oddział Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Przychodnie Wielospecjalistyczne, Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Poradnia Medycyny Pracy, a także Centrum Edukacji Okołoporodowej. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty „Szpitala bez bólu”, „Certyfikat jakości ISO 9001” oraz „Szpitala promującego zdrowie”, a także tytuł „Perły Medycyny”.

czytaj więcej:

Zrzut ekranu 2015 03 31 godz 12 33 40

Tydzień w Gliwicach 096

Zrzut ekranu 2015 03 30 godz 22 42 51

Tydzień w Gliwicach 064

Zrzut ekranu 2015 03 30 godz 13 59 02

Tydzień w Gliwicach 032

5d75106e6b275cba5bd4580d90110df0

W marcu rusza rekrutacja do gliwickich przedszkoli

Ca22020b7e6e0837047cea29a1194623

„Złoty interes" w centrum Gliwic. Starszy...

6f7f325422aed3822cba90f577abcf28

Górnicy zablokują ul. Pszczyńską. To efekt...

482a7b371171199f71b90226faaffe2e

Zamknięcie ul. Zwycięstwa. Sprawdź którędy...