Szpital Miejski w Zabrzu zatrudni medyków z Ukrainy. Ma konkretne propozycje dla lekarzy i pielęgniarek

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu chce zatrudnić pracowników z Ukrainy. Kilkadziesiąt etatów czeka na przedstawicieli wszystkich specjalizacji medycznych.

Ogłoszenie o pracy dla ukraińskich medyków kilka dni temu pojawiło się w mediach społecznościowych szpitala.

- Mamy pracę da wszystkich specjalizacji medycznych, ale najbardziej zależy nam na zatrudnieniu pielęgniarek. Jest też oferta dla lekarzy, głównie o specjalizacji chirurgicznej, anestezjologicznej, ortopedycznej i ginekologicznej - mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - Szpital Miejski w Zabrzu.

Szczególnie poszukiwane są pielęgniarki

- Na pielęgniarki czeka kilkanaście etatów - uzupełnia mgr Iwona Gaj-Faber, naczelna pielęgniarka w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - Szpital Miejski w Zabrzu. - Przede wszystkim oferta pracy dotyczy wyspecjalizowanych pielęgniarek: instrumentariuszek, pielęgniarek anestezjologicznych oraz pielęgniarek z doświadczeniem w zakresie pielęgniarstwa chirurgicznego czy zachowawczego. Jesteśmy również otwarci na inne zawody medyczne.

Kandydaci z Ukrainy powinni wykazać się dokumentem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Muszą mieć status uchodźcy oraz nadany numer PESEL.- Nie wymagamy płynnej znajomości języka polskiego, kandydaci powinni być komunikatywni i potrafić się porozumieć w podstawowym zakresie. Po zatrudnieniu oferujemy szkolenie z języka polskiego, w dużej mierze ze słownictwa i terminologii medycznej – wyjaśnia Iwona Gaj-Faber.

Uproszczone przepisy dla lekarzy i pielęgniarek z Ukrainy

Zatrudnienie w szpitalu medyków z Ukrainy jest możliwe dzięki niedawnym zmianom w polskich przepisach. Po wybuchu wojny na Ukrainie polski parlament uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowe prawo przewiduje też uproszczone przepisy dla lekarzy i pielęgniarek - zgodnie z nimi każdy, kto uzyskał prawo do wykonywania zawodu w trybie uproszczonym, może podjąć pracę w placówce ochrony zdrowia mającej umowę z NFZ.

W pierwszych dniach marca Szpital Miejski w Zabrzu aktywnie włączył się w zbiórkę sprzętu medycznego dla kijowskiego szpitala. Zabrzańska placówka przekazana wsparcie w postaci środków opatrunkowych, dezynfekcyjnych oraz leków przeciwbólowych o wartości ok. 250 tys. zł.- Jesteśmy wszyscy przejęci tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Zatrudnienie specjalistów z Ukrainy czy wcześniejsza zbiórka dla szpitala w Kijowie, to również nasze wsparcie dla zaatakowanego sąsiada Polski - mówi prezes Mariusz Wójtowicz.

Oferta pracy dla medyków z Ukrainy w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - Szpital Miejski w Zabrzu dostępna jest pod adresem https://fb.watch/c2CUbFi0Y5/.