„Sytuacja na Śląsku jest krytyczna”. Wojsko pomoże w relokacji

Minister zdrowia Adam Niedzielski bierze udział w sztabie kryzysowym wojewody śląskiego. Omawiana jest bieżąca sytuacja...

Wieczorek niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski bierze udział w sztabie kryzysowym wojewody śląskiego.Omawiana jest bieżąca sytuacja epidemiologiczna. W posiedzeniu uczestniczy także marszałek województwa Jakub Chełstowski.

– Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że sytuacja na Śląsku jest krytyczna pod względem zachorowań, hospitalizacji i perspektyw. Te moce przeznaczane na walkę z covidem powoli się wykańczają – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim minister Adam Niedzielski.

Jak powiadomił minister ustanowiono nowe zasady dotyczące przenoszenia pacjentów do innych województw. – Planujemy relokować do 170 pacjentów do końca tygodnia. Będziemy chcieli oprócz transportu kołowego zastosować również transport lotniczy – w stan gotowości zostały postawione wszystkie załogi ratowniczego na południu Polski. Z trybu pracy standardowej przechodzą do trybu 24-godzinnej.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest przygotowane do transportu pacjentów w najcięższym stanie, gdyż posiada wyposażone swoje śmigłowce w odpowiednią instalację, które również pacjenta intubowanego pozwalają przewieźć na dowolną odległość w skali kraju. Również wojsko zadeklarowało możliwość wsparcia w tym zakresie. Sytuacja na Śląsku jest bardzo trudna. To już jest właśnie ten moment, kiedy problemy nie mogą być rozwiązane w skali pojedynczego regionu, stąd współpraca i zaangażowanie innych województw we wsparcie dla Śląska.

– Dzisiaj ponad 6 tysięcy nowych przypadków w województwie śląskim, to jest najwyższa liczba w odniesieniu do wszystkich fal, które miały miejsce w regionie. Niestety, liczba ta pokazuje dalej bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas konferencji prasowej w Katowicach.

– Jeszcze raz chcę zaapelować do mieszkańców naszego regionu o to, żeby ten okres, bardzo trudny również dla nas, móc przede wszystkim przeżyć w tym absolutnym reżimie sanitarnym. Abyśmy dali szansę sobie, dali szansę naszym bliskim, dali szansę wszystkim tym, którzy być może będą potrzebować pomocy.

czytaj więcej:

Um gliwice

Złóż PIT w Urzędzie Miejskim. Specjalny punkt...

Senior gliwice

Urząd Miejski wydał już prawie 3000 kart...

IMG 9418

Powierzchnie biurowe na Zwycięstwa już od 10...

Forum Cowork 02

Darmowa strefa coworkingowa w CH FORUM dostępna...

3266d728 21f2 4d6b a13f 295081a386aa

W Gliwicach pobito rekord Guinnessa... w...

Koleje śląskie Gliwice

Więcej pociągów na ważnej dla gliwiczan trasie

Bohaterow Getta

Bez wahadła na Bohaterów Getta Warszawskiego