„Sytuacja na Śląsku jest krytyczna”. Wojsko pomoże w relokacji

Minister zdrowia Adam Niedzielski bierze udział w sztabie kryzysowym wojewody śląskiego. Omawiana jest bieżąca sytuacja...
Wieczorek niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski bierze udział w sztabie kryzysowym wojewody śląskiego.Omawiana jest bieżąca sytuacja epidemiologiczna. W posiedzeniu uczestniczy także marszałek województwa Jakub Chełstowski.

– Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że sytuacja na Śląsku jest krytyczna pod względem zachorowań, hospitalizacji i perspektyw. Te moce przeznaczane na walkę z covidem powoli się wykańczają – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim minister Adam Niedzielski.

Jak powiadomił minister ustanowiono nowe zasady dotyczące przenoszenia pacjentów do innych województw. – Planujemy relokować do 170 pacjentów do końca tygodnia. Będziemy chcieli oprócz transportu kołowego zastosować również transport lotniczy – w stan gotowości zostały postawione wszystkie załogi ratowniczego na południu Polski. Z trybu pracy standardowej przechodzą do trybu 24-godzinnej.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest przygotowane do transportu pacjentów w najcięższym stanie, gdyż posiada wyposażone swoje śmigłowce w odpowiednią instalację, które również pacjenta intubowanego pozwalają przewieźć na dowolną odległość w skali kraju. Również wojsko zadeklarowało możliwość wsparcia w tym zakresie. Sytuacja na Śląsku jest bardzo trudna. To już jest właśnie ten moment, kiedy problemy nie mogą być rozwiązane w skali pojedynczego regionu, stąd współpraca i zaangażowanie innych województw we wsparcie dla Śląska.

– Dzisiaj ponad 6 tysięcy nowych przypadków w województwie śląskim, to jest najwyższa liczba w odniesieniu do wszystkich fal, które miały miejsce w regionie. Niestety, liczba ta pokazuje dalej bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas konferencji prasowej w Katowicach.

– Jeszcze raz chcę zaapelować do mieszkańców naszego regionu o to, żeby ten okres, bardzo trudny również dla nas, móc przede wszystkim przeżyć w tym absolutnym reżimie sanitarnym. Abyśmy dali szansę sobie, dali szansę naszym bliskim, dali szansę wszystkim tym, którzy być może będą potrzebować pomocy.

czytaj więcej:

Roman Lentner Górnik Zabrze2 jpg

Roman Lentner - błyskotliwy skrzydłowy Górnika Zabrze

Hubertus Zabrze

Hubertus, czyli gonitwa za lisem w Ośrodku Jeździeckim MOSiR

Bytom festiwal gorczycki

Koncert w Bytomiu zainauguruje Festiwal im. Gorczyckiego

553821eea6dd169d2ad0a1e6a84bd55a

Dotkliwie pobili chłopca. Bez żadnego powodu

0d90ed0909e7b2adba18a1ea4438a64c

Pif PAF, czyli Przedszkolna Akademia Filmowa!

D1092dcb6158c3fcc8ced99bb0c7f775

Zbudują Podium za 306 mln zł?

F08d745f8cd842c9a7c1bfef2e271930

Kolejny skwer dla gliwiczan. Ruszyły ostatnie...