Świętokrzyskie na weekend i wakacje - miejsca warte odwiedzenia

Świętokrzyskie to ten region w Polsce, który zachwyca o każdej porze roku i nic w tym dziwnego. To właśnie w tym miejscu na Ziemi turyści mogą podziwiać niezwykłe zabytki architektury, sztuki, czy też poznać tajemnice dinozaurów, otworzyć się na świętokrzyskie tradycje, a przede wszystkim zaznać błogiego odpoczynku na łonie natury. Naturalnie nasuwa się pytanie, jakie Perły Ziemi Świętokrzyskiej warto odwiedzić, podczas weekendowego lub wakacyjnego odpoczynku? Poznajcie je.

Świętokrzyskie 1920x1080 kopia

Gdzie się zatrzymać?

Hotel DAL*** w Kielcach – doskonała baza wypadowa

Świętokrzyskie na weekend i wakacje - miejsca warte odwiedzenia

Hotel DAL*** to nowoczesny obiekt, położony w samym sercu Kielc. Dogodna lokalizacja sprawia, że hotel jest idealną bazą wypadową dla osób przybywających zarówno w celach biznesowych, jak też wypoczynkowych, a przecież jest co zwiedzać i to nie tylko w samych Kielcach! Bezpośrednio z hotelu DAL*** goście dotrą do największych atrakcji turystycznych w regionie (m. in. Pałac Biskupów Krakowskich, Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Po dniu pełnym wrażeń, hotelowi goście mogą zaznać odpoczynku w komfortowych, klimatyzowanych pokojach 1-osobowych, 2-osobowych, a także apartamentach lub wybrać się na wieczorny spacer na kielecką starówkę.

Co ciekawe, Hotel DAL*** przygotował wyjątkową propozycję dla mieszkańców Śląska. O czym dokładnie mowa? Na hasło „ŚLĄSK” turyści otrzymają pakiet 3 noclegów w pokoju 2-osobowym w cenie 649 zł (cena nie zawiera posiłków). Oferta obowiązuje od 10 lipca do 25 sierpnia 2023 roku. Promocja dotyczy wyłącznie pobytu od niedzieli do czwartku (bez weekendów). Jedno jest pewne, nie ma co zwlekać z decyzją. Osoby zainteresowane powinny rezerwować nocleg w hotelu DAL*** w Kielcach i odkrywać województwo świętokrzyskie podczas tegorocznych wakacji.

Hotel DAL*** zaprasza!
ul. Piotrkowska 12
25-510 Kielce
E-mail: recepcja.kielce@hoteldal.pl
Tel. +48 41 336 10 00 | +48 41 336 10 10
WWW | FACEBOOK | TRIPADVISOR

Atrakcje dla najmłodszych: Odkrywaj, eksperymentuj, ucz się - Centrum Nauki Leonardo da Vinci otwiera swoje drzwi!

Świętokrzyskie na weekend i wakacje - miejsca warte odwiedzenia

Naturalnie nasuwa się pytanie, a co z najmłodszymi turystami – dziećmi? Spokojnie, oni również znajdą coś dla siebie. Centrum Nauki Leonardo da Vinci to największy w woj. świętokrzyskim obiekt popularyzujący nowoczesną naukę przez zabawę. W Centrum Nauki dostępne są dwie wystawy stałe, których tematem jest zdrowy organizm ludzki i ekologia oraz ekspozycja poświęcona wynalazkom patrona obiektu – Leonardo da Vinci.

Wystawa „Człowiek – niezwykła maszyna” ma uświadomić zwiedzającym, jak złożony
i wymagający jest organizm ludzki. Przedstawia pięć czynności życiowych człowieka, które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi.

Druga wystawa, „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, służy edukacji ekologicznej
i przyrodniczej. Zwiedzający mają możliwość zapoznać się z podstawowymi pojęciami z dziedziny ekologii i przyrody, takimi jak: atmosfera, gospodarka wodna, ekosystem, segregacja, recykling, flora, fauna, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt.

W Centrum Nauki prowadzone są warsztaty, m.in. z chemii i biologii. Dzieci i młodzież mogą przeprowadzać eksperymenty naukowe, pozwalające poznać im tajemnice otaczającego je świata. Obiekt dysponuje także salą okolicznościową, w której można zorganizować niezapomniane urodziny dla dziecka.

UWAGA! Gratką dla miłośników LEGO oraz serii Gwiezdne Wojny będzie unikalna wystawa LEGO® Star Wars™, którą będzie można zwiedzać w terminie 25 lipca – 13 sierpnia.

Wokół Centrum Nauki znajduje się Ogród Doświadczeń oraz Ogrody Włoskie, z których można korzystać bezpłatnie. Tuż obok Centrum Nauki położony jest zabytkowy XVII-wieczny Dwór Starostów Chęcińskich z aleją lipową oraz bramą Jana III Sobieskiego.

Odkrywaj, eksperymentuj, ucz się – Centrum Nauki Leonardo da Vinci otwiera swoje drzwi!
Godziny otwarcia Centrum Nauki Leonardo da Vinci w wakacje:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – Piątek 9.00 – 18.00
Sobota-Niedziela 10.00-18.00

Kontakt:
Tel. 609-290-121
E-mail: rezerwacje@rcnt.pl
www: cndavinci.pl
Facebook: https://www.facebook.com/centrumnaukileonardo/

Świętokrzyskie czaruje

I to od pierwszego wejrzenia! Nie da się ukryć, że województwo świętokrzyskie nie należy do największych regionów w kraju nad Wisłą. Mimo to, na jego terenie można spotkać wiele pięknych, urokliwych miejsc, których widok na długo zapada w pamięć. Dobrym przykładem jest najstarsze, a zarazem najpiękniejsze miasto w Polsce – Sandomierz. Największym grzechem byłoby się w tym miejscu na chwilę nie zatrzymać, aby nie podziwiać zabytkowej architektury „małego Rzymu”, czy zapierającej dech w piersi panoramy, roztaczającej się z Zamku Królewskiego. Oczywiście samo województwo może pochwalić się licznymi zabytkami architektonicznymi, jak na przykład:

  • Zamek Królewski w Chęcinach,
  • Muzeum Narodowe w Kielcach,
  • Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku,
  • Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach,
  • Ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe,
  • Opactwo Cystersów w Wąchocku.

Okazuje się, że na Świętokrzyskiej Ziemi można obcować nie tylko z zabytkową architekturą, ale i industrialnymi reliktami, jak na przykład Ruiny Huty Józef w Samsonowie. Co jeszcze warto zobaczyć? Stolicę polskiej Śliwki – Szydłów, która jest również znana z wielu historycznych zabytków (np. Brama Krakowska, Muzeum Zamków Królewskich), a także corocznego Święta Śliwki.

Spacer ścieżkami (pre)historii…

Miłośnicy historii, zwłaszcza prehistorii z pewnością odnajdą się w kamieniołomie Zachełmie w Zagnańsku, w którym można na własne oczy zobaczyć skamieniałe ślady dinozaurów. Dobrym przykładem są tropy najstarszego zwierzęcia, chodzącego na czerech nogach – Tetrapoda, który żył prawie 400 milionów lat temu. Przebywając w tym miejscu, należy obowiązkowo odwiedzić rezerwat archeologiczny, chroniący zespół neolitycznych kopalń pasiastego. Mowa tu o słynnych Krzemionkach, które w 2019 roku zostały wciągnięty na listę światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wisienką na przysłowiowym torcie jest Jaskinia „Raj” koło Chęcin. To właśnie w niej, można podziwiać zjawiskowe stalaktyty i stalagmity.

Piękno natury

Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie w tym, polskim województwie znajdują się najstarsze góry w Europie. Mowa tu o Górach Świętokrzyskich, oferujących liczne szlaki piesze czy rowerowe. Urokliwe pasmo Łysogór z gołoborzami nie ma sobie równych, a sąsiedztwo gęstych lasów jodłowych, jezior, łąk, a także Ponidzie przedzielone urokliwymi meandrami Nidy sprawiają, że odpoczynek na łonie natury staje się niezapomnianym przeżyciem. Miłośnicy przyrody powinni obowiązkowo odwiedzić liczne rezerwaty przyrody (m.in. Barania Góra, Chelosiowa Jama, Góry Pieprzowe, Zamczysko), aby z bliska podziwiać ich wyjątkową faunę i florę.

Porcja zdrowia

Województwo świętokrzyskiego to miejsce na Ziemi, w którym odnajdzie się każdy turysta i to bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. I tak, osoby, pragnące podreperować swoje zdrowie powinny obowiązkowo odwiedzić Busko-Zdrój, czyli słynne uzdrowiskowe miasto w Polsce. To właśnie w nim znajduje się imponująca drewniana tężnia Busko-Zdrój z fontanną mgiełkową na dziedzińcu, chętnie odwiedzaną przez kuracjuszy z różnych zakątów kraju. Seans w tężni solankowej to doskonała porcja zdrowia, którą można uzupełnić leczniczymi zabiegami, oferowanymi przez lokalne sanatoria.

Ziemia Świętokrzyska – idealne miejsce na letni wypoczynek