Studenci z Zabrza zostali wyróżnieni w konkursie „Talenty jutra” Fundacji Empiria i Wiedza. Teraz będą mogli sfinansować swoje badania

Julia Cieśla i Piotr Lewandowski, studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, otrzymali wyróżnienia i finansowe nagrody w konkursie „Talenty jutra” Fundacji Empiria i Wiedza. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację ich badań.

Fot. Facebook/ Fundacja Empiria i Wiedza
Finał konkursu Talenty jutra jpg

„Talenty jutra” to program grantowy Fundacji Empiria i Wiedza skierowany do młodych badaczy, wynalazców i naukowców. Ma wspierać młodych ludzi mających szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych i medycynie. Jak wyjaśniają organizatorzy, do programu zgłaszane są prace badawcze, wynalazki oraz projekty w jednej z kilku kategorii:

  • biotechnologia,
  • informatyka i nauki inżynieryjno-techniczne,
  • nauki biologiczne oraz medycyna, nauki o zdrowiu,
  • nauki chemiczne oraz nauki o Ziemi i środowisku,
  • nauki fizyczne i astronomia.

W ramach konkursu studenci musieli przygotować opis swoich badań, a potem, podczas gali finałowej, zaprezentować przed międzynarodowym jury. Gala finałowa konkursu odbyła się w Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Dodajmy, że studenci z Zabrza znaleźli się w najlepszej, finałowej „dwudziestce” konkursu, do którego zgłosiło się 100 kandydatów. Oboje otrzymali granty w wysokości 25 tysięcy złotych.

Julia Cieśla zaprezentowała projekt: „MikroRNA jako biomarkery u chorych z zespołem kruchości i chorobą wieńcową" (opiekun: dr hab. Andrzej Tomasik), a Piotr Lewandowski: „ Opracowanie metodyki nowoczesnej diagnostyki zapalenia mięśnia sercowego – badania wstępne” (opiekun: prof. Romuald Wojnicz).

Julia Cieśla. Fot. Facebook/ Śląski Uniwersytet Medyczny
Piotr Lewandowski. Fot. Facebook/ Śląski Uniwersytet Medyczny
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Pierwszy taki zabieg kardiologiczny w Polsce. Sukces lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Autor: Redakcja

03/01/2023