Straż Miejska zyskała nowe uprawnienia. Co zmienia rozporządzenie ministra?

Funkcjonariusze Straży Miejskiej zyskali nowe uprawnienia. Od poniedziałku, 30 sierpnia w życie weszło rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które nadaje strażnikom miejskim nowe uprawnienia, w tym do wystawiania mandatów karnych. Co to oznacza w praktyce?

Straż Miejska

W poniedziałek, 30 sierpnia, w życie weszło rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które uprawnia funkcjonariusza straży miejskiej do wystawienia mandatu karnego. MSWiA założyło, że nowe uprawnienia, które zostały zawarte w rozporządzeniu z dnia 30 lipca 2021 roku, mają poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz na chodnikach.

Jak to wygląda w praktyce?

Od kilku dni strażnicy miejscy mogą wystawić mandat karny dla pieszego, rowerzysty, czy osoby poruszającej się na hulajnodze elektrycznej. Rozporządzenie przygotowane przez MSWiA daje możliwość karania użytkowników ruchu drogowego przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

Warto zaznaczyć, że do poniedziałku, 30 sierpnia, strażnicy gminni oraz miejscy nie mogli karać użytkowników ruchu drogowego, którzy złamali przepisy, a jedynie pouczać łamiących prawo.

Mandat za nadmierną prędkość na chodniku dla rowerzystów i osób poruszających się na hulajnodze?

Nowe rozporządzenie przygotowane przez MSWiA zakłada, że strażnicy miejscy będą mogli ukarać mandatem karnym rowerzystów oraz osoby poruszające się na hulajnodze za… nadmierną prędkość na chodniku. Nie, to nie żarty.

Jak rozumieć nadmierną prędkość?

Nadmierna prędkość w rozumieniu nowych przepisów zawartych w rozporządzeniu MSWiA może oznaczać szybsze poruszanie się od pieszego na chodniku.

Teoria, a praktyka

Teoretycznie nowe uprawnienia dla strażników miejskich, które weszły w życie, w poniedziałek, 30 sierpnia, za sprawą rozporządzenia MSWiA mają poprawić bezpieczeństwo w ruchu pieszym, rowerowym oraz na chodnikach.

W praktyce może to wyglądać nieco inaczej, niż mogłoby się wydawać. Strażnik Miejski będzie miał trudność w tym, aby udowodnić rowerzyście, że porusza się on szybciej, niż pieszy.

Nowe uprawnienia ciosem w miłośników hulajnóg elektrycznych?

Jak podają ogólnopolskie serwisy informacyjne - nowe przepisy mają w znacznym stopniu dotknąć użytkowników hulajnóg elektrycznych, których w ostatnich czasie znacząco przybywa, a lwia część z nich porusza się, na jednośladzie nie zachowując należytej ostrożności.

Jak myślicie, czy groźba ukaraniem mandatem karnym ostudzi emocje wśród osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych?