Stanisław Płoskoń (1939-2022). Nigdy nie gryzł się w język. Jako prezes Górnika Zabrze został dobrze zapamiętany

Stanisław Płoskoń zmarł 1 lipca 2022 roku. Miał 83 lata. Dobrze znany był całej zabrzańskiej społeczności. W latach 1996-2001 był prezesem Górnika Zabrze. Słynął też ze swojej działalności dobroczynnej. Był człowiekiem konkretnym. Nie owijał w bawełnę.

Stanisław Płoskoń nie żyje skalowacz pl

Czarno widzę przyszłość piłki nożnej w Polsce. Piłkarze są zdemoralizowani przez działaczy. Zarabiają kilka razy więcej od wysokiej klasy fachowców z różnych dziedzin co jest niewspółmierne do wykonywanych czynności. Niebezpieczne jest to, że piłkarze wierzą w swoją wielkość. To jakaś choroba - tak Stanisław Płoskoń oceniał kondycję polskiej piłki nożnej w latach 90., gdy był właścicielem i prezesem Górnika Zabrze.

Płoskoń był barwną postacią, konkretną. Nie owijał w bawełnę, nie gryzł się w język. Po nieudanych meczach „trójkolorowych" nie szczędził piłkarzom i trenerom słów krytyki.

- Ustaliliśmy jasne reguły gry: nie będzie wyników - nie będzie pieniędzy. Dobry wujek zakończył działalność. Piłkarze muszą zrozumieć, że wiąże ich dwustronna umowa o pracę, którą jest gra w piłkę. Płaci się za efekty tej pracy, a nie za wyjście na boisko. To co niektórzy prezentują jest żenujące – stwierdził po jednym z nieudanych meczów.

Potrafił też ostro wypowiedzieć się o dziennikarzach, mówią, że byle ch** może pracować w gazecie.

Niewiele osób wie jednak, że Płoskoń oprócz tego bardzo mocno angażował się w działalność dobroczynną. Założył Fundację Charytatywną Rodziny Płoskoń, której misją było wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży z rodzin mniej uprzywilejowanych na Śląsku.

Za swoją działalność na rzecz innych został uhonorowany:

- Orderem Uśmiechu

- Medalem im. Dr Henryka Jordana przyznawanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

- Krzyżem Kawalerskimi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

"Czuję potrzebę, żeby zakończyć to moje pisanie, te moje reminiscencje z życia, szczerym i serdecznym życzeniem :oby nikomu nigdy nie zabrakło powszedniego chleba. Czego życzę i przyjaciołom i wrogom" Stanisław Płoskoń - z książki swojego autorstwa". Patrząc, wszystko zostaje w tyle. Życie jak kromka chleba."

czytaj więcej:

Turniej odbył się w hali MOSiR

Juniorzy Górnika wygrali międzynarodowy turniej

Lukas podolski gornik zabrze

Gdzie jest Górnik Zabrze z tamtych dni?

Nowy piłkarz Górnika Zabrze Dani Pacheco

Grał w Barcelonie i Liverpoolu. To nowy transfer Górnika

Piłkarze ręczni Górnika Zabrze przegrali dwa ostatnie mecze

Przerwa źle wpłynęła na szczypiornistów Górnika Zabrze

Szymanek 1536x1024

Górnik Zabrze ma nowego szefa. Kim jest Arkadiusz Szymanek?

Jimenez

Górnik Zabrze już zimą może stracić gwiazdę

Mecz Piast Gliwice - Górnik Zabrze odwołany

COVID dopadł zawodników Piasta. Derby z Górnikiem odwołane