40 tysięcy w miesiąc. Co dzieje się w Palmiarni?

874c62cff67e35f6c2ebb195c4d06aee

Sukces nowej ekspozycji przeszedł wszelkie oczekiwania.

Zaledwie miesiąc po otwarciu kompleksu akwarystycznego, gliwicką palmiarnię odwiedziło już ponad 40 tys. osób.

Każdy chętny może podziwiać faunę i florę wód słodkowodnych różnych zakątków świata. To nie wszystkie nowości, które będziemy mogli zobaczyć w Palmiarni Miejskiej. W pawilonie tropiku można od niedawna obserwować pracę kolonii mrówek z gatunku grzybiarka parasolowata.

Pochodzą one z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. Są jednymi z najbardziej wyspecjalizowanych mrówek na świecie. Pracę mrówek można obserwować dzięki akrylowej, przeźroczystej instalacji łączącej główne gniazdo z miejscem, gdzie mrówki tną liście. Gliwicka Palmiarnia jest najprawdopodobniej jedynym miejscem w Polsce dającym możliwość obserwowania grzybiarek.

Nowości w Palmiarni są obecne również w świecie flory. W pawilonie sukulentów zwiedzający mogą podziwiać jedną z największych w Polsce kolekcję litopsów, zwanych „żywymi kamieniami”. W przypadku tych malutkich roślin mamy do czynienia ze zjawiskiem mimikry, czyli upodabniania się do otoczenia. W ten sposób bronią się one przed zjedzeniem przez zwierzęta w okresach suszy.