Spis jest obowiązkowy. Są już pierwsze wnioski o karę za odmowę

Główny Urząd Statystyczny przypomina, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy, a odmowa realizacji tego obowiązku zagrożona jest grzywną. W całym kraju złożono już blisko 80 wniosków o taką karę.

Narodowy Spis Powszechny

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 prowadzony będzie do końca września. Znalazły się w nim m.in. pytania o wykształcenie, miejsce zamieszkania, stan cywilny, aktywność zawodową czy narodowość. Podstawową formą jest samospis internetowy, a jeżeli ktoś tego nie zrobił przyjdzie do niego lub zadzwoni rachmistrz spisowy. W takim wypadku respondent nie może odmówić rachmistrzowi i musi udzielić odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.

Co grozi za odmowę udziału w spisie powszechnym?

- W przypadku gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję. Dotychczas złożonych zostało blisko 80 wniosków. Urzędy przygotowują na bieżąco kolejne wnioski do przekazania policji – informuje Karolina Banaszek, rzecznik prasowy Prezesa GUS.

Odmowa udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań zagrożona jest karą grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Kara grozi także za przekazanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym – to do 2 lat pozbawienia wolności.

czytaj więcej:

Black ball bilard gliwice

Jak grać w bilard? Które błędy najczęściej...

Monitoring gliwice

Ponad 300 kamer. Nowe urządzenia będą...

Politechnik1

Dwunastu najzdolniejszych z Politechniki Śląskiej

Gazeta gliwice

Tydzień w Gliwicach 136

Schroniskologo2

Adoptowałeś zwierzę ze schroniska? Powiedz...

12028832 1053087944713487 3846187982702928745 o

Zmiażdżyło mu dłoń. Śledczy wyjaśniają...

Piesek doberman

Rozpoznajesz psa ze zdjęcia? Napisz do nas