Spis jest obowiązkowy. Są już pierwsze wnioski o karę za odmowę

Główny Urząd Statystyczny przypomina, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy, a odmowa realizacji tego obowiązku zagrożona jest grzywną. W całym kraju złożono już blisko 80 wniosków o taką karę.

Narodowy Spis Powszechny

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 prowadzony będzie do końca września. Znalazły się w nim m.in. pytania o wykształcenie, miejsce zamieszkania, stan cywilny, aktywność zawodową czy narodowość. Podstawową formą jest samospis internetowy, a jeżeli ktoś tego nie zrobił przyjdzie do niego lub zadzwoni rachmistrz spisowy. W takim wypadku respondent nie może odmówić rachmistrzowi i musi udzielić odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.

Co grozi za odmowę udziału w spisie powszechnym?

- W przypadku gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję. Dotychczas złożonych zostało blisko 80 wniosków. Urzędy przygotowują na bieżąco kolejne wnioski do przekazania policji – informuje Karolina Banaszek, rzecznik prasowy Prezesa GUS.

Odmowa udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań zagrożona jest karą grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Kara grozi także za przekazanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym – to do 2 lat pozbawienia wolności.

czytaj więcej:

Kompleks byłej elektrocieplowni Zabrze luty 2023

Co dalej z kompleksem byłej Elektrociepłowni Zabrze?

Mężczyzna podejrzany o zgwałcenie 17-latki w Zabrzu

Podejrzany o gwałt na 17-latce aresztowany. WIDEO

Zabrze Niebezpieczna sytuacja na przejściu dla pieszych

O włos od tragedii na przejściu dla pieszych w Zabrzu

Referendum

Komisarz weryfikuje podpisy. Referendum nie...

Czechowice

Rozpocznij wakacje na Czechowicach!

Zrzut ekranu 2012 04 13 o 15 37 39

Ukradł Toyotę, a właściciela zamknął w garażu

Lab

Gliwicki projekt najlepszy, programiści...