Silesia 2030. Wyzwania woj. śląskiego w dobie transformacji energetycznej

Bezemisyjne technologie spalania węgla, odnawialne źródła energii czy wreszcie koszty likwidacji górnictwa węgla kamiennego – tymi zagadnieniami zajmowali się uczestnicy 3. edycji międzynarodowej konferencji SILESIA 2030, która odbyła się 30 czerwca 2021 r. Inicjatorem debat o przyszłości woj. śląskiego w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu jest Grzegorz Tobiszowski, śląski poseł do Parlamentu Europejskiego i były wiceminister energii.

Silesia 2030
Silesia 2030

Kolejna edycja konferencji SILESIA 230 odbyła się pod hasłem „Wyzwania woj. śląskiego w dobie transformacji energetycznej”. To kolejna debata, która ma odpowiedzieć na pytania jak przygotować nasz region na wyzwania związane z Europejskim Zielonym Ładem i dążeniem do uzyskania neutralności klimatycznej.

- Ważne jest, żeby podczas prac nad Zielonym Ładem widzieć przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Przyroda i natura pokazują nam, żeby być roztropniejszym, żebyśmy mieli więcej pokory. Nie wyobrażamy sobie, żebyśmy mogli mieć tak jak w Stanach Zjednoczonych zagrożenia blackoutu – podczas otwarcia konferencji podkreślił Grzegorz Tobiszowski.

Cały świat odchodzi od węgla czy tylko Europa?

Pierwsza część konferencji poświęcona była nowoczesnym technologiom bezemisyjnego spalania węgla. Wzięli w niej udział prof. dr hab. Piotr Buła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, Paweł Andersohn, partner projektu Captico2 oraz Tomasz Paziewski z Politechniki Warszawskiej .

Eksperci wskazywali m.in., że reszta świata nie idzie to samą drogą co Unia Europejska. Podczas gdy na naszym kontynencie ograniczane jest wydobycie i wykorzystywanie węgla w energetyce, to na innych kontynentach jest wręcz przeciwnie. Prof. Prusek podkreślił, że najwięcej węgla na świecie wydobywają Chiny, to aż 3,7 mln ton rocznie. Z kolei cztery kraje - Chiny, Indie, Stany Zjednoczone i Japonia - odpowiadają w sumie za 76 proc. wytwarzania energii z węgla.

W tej części konferencji przywołano także przykłady czystych technologii węglowych. Paweł Andersohn mówił o patentach firmy Captico2 polegających na wyłapywaniu i odseparowaniu dwutlenku węgla. Co ma ograniczyć emisję CO2 nawet o 80%. Tomasz Paziewski mówił o wykorzystywanej w budownictwie amerykańskiej technologii Carbon Capture and Utalization, która ma wyłapywać z atmosfery CO2 i go mineralizować

Słońce, wiatr czy wodór – co jest najlepsze dla polskiej energetyki?

Kolejna część konferencji SILESIA 2030 poświęcona była przede wszystkim odnawialnym źródłom energii. Wzięli w niej udział: Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Lis Gammelgaard z firmy wodorowej Nel Hygrogen, Paweł Przybylski, prezes spółek z grupy SGRE w Polsce i Agnieszka Korbicz - Kozłowska, dyrektor ds. projektów strategicznych w firmie Soltec. Paneliści poruszali m.in. tematy polskiego miksu energetycznego w kontekście odnawialnych źródeł energii, farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz stacji wodorowych.

- Dla takiego kraju jak Polska technologie bezemisyjnego spalania węgla powinno być bardzo ważne. Istnieje bowiem obawa o niedobór mocy po 2025 r., co może mieć duże znaczenie dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Rozwój pozwala nam dziś na korzystanie z wielu mechanizmów wychwytywania CO2 i w trakcie konferencji praktycy reprezentujący firmy z Norwegii oraz Stanów Zjednoczonych zaprezentowali możliwości swoich instalacji, a także opowiedzieli o tym, jak wykorzystać wychwycone CO2 – podkreśla Grzegorz Tobiszowski.

Jak uniknąć katastrofy społecznej w procesie Europejskiego Zielonego Ładu?

Ostatnia część konferencji dotyczyła likwidacji górnictwa węgla kamiennego i kosztów z tym związanych – tak ekonomicznych, jak i społecznych.

- Według różnych szacunków transformacja dotyczy tylko tutaj w woj. śląskim ponad 400 tys. miejsc pracy. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały łańcuch dostaw, powiązań, małych i średnich przedsiębiorstw, a więc i rodziny zatrudnionych w przemyśle - otrzymamy liczbę znacznie większą. To ogromna grupa obywateli i należy zrobić dołożyć wszelkiej staranności, by uchronić ją przed negatywnymi skutkami przemian – mówi eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski.

W tej części konferencji udział wzięli: prof. dr hab. Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, poseł Marek Wesoły i europosłanka Anna Zalewska.