Samorządowcy ogłoszą dziś start ruchu „Tak dla Polski!”. We władzach znani prezydenci miast regionu. Cel? Wybory do sejmiku, Senatu i Sejmu

Zgodnie z informacjami, które w ubiegłym tygodniu podaliśmy jako pierwsi, dziś w Poznaniu zawiązany zostanie Ruch Samorządowy – Tak dla Polski! Stworzą go samorządowcy różnych szczebli z całej Polski, w tym prezydenci miast Śląska i Zagłębia. Ruch może wkrótce przekształcić się w nową partię polityczną.

FB/Arkadiusz Chęciński
Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia) i Arkadiusz Checiński (prezydent Sosnowca)

Ruch Samorządowy – Tak dla Polski! – o tej inicjatywie napisaliśmy jako pierwsi 5 dni temu. 15 grudnia w Poznaniu dojdzie do federacyjnego zjednoczenia stowarzyszeń samorządowych, jakie w ostatnich dwóch latach zakładali prezydenci Warszawy, Sopotu, Tychów czy Wrocławia. Dziś o godz. 14.45 w budynku Międzynarodowych Targów Poznańskich ogłoszone zostanie powstanie , którego pierwszym celem ma być sformowanie nowej, wspólnej listy do wyborów sejmikowych za niespełna 2 lata.

– Stwierdziliśmy, że te wszystkie siły trzeba ze sobą połączyć, stąd chcemy powołać ruch samorządowy, który będzie jednym stowarzyszeniem i który będzie liczył około 300 samorządowców - wójtów, burmistrzów, prezydentów. Chcemy dzięki temu doprowadzić do synergii sił demokratycznych w wyborach do sejmików, ale także do Senatu i być może do Sejmu – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

„Głos w stronę partii opozycyjnych”

Zgodnie z naszymi informacjami, to Karnowski zostanie dziś prezesem nowego stowarzyszenia. W zarządzie, oprócz prezydentów Poznania czy Wrocławia, będzie również rządzący Sosnowcem Arkadiusz Chęciński. W radzie politycznej, którą ma kierować prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, znajdą się także m.in. Andrzej Dziuba, prezydent Tychów czy Zygmunt Frankiewicz, senator KO, były wieloletni prezydent Gliwic. W sumie do Ruchu Samorządowego ma przystąpić 300 wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy – jak podkreślają twórcy Ruchu – reprezentują ok. 15 mln mieszkańców polskich miast i gmin.

– To jest konsolidacja samorządu. Dziś, niezależnie od opcji politycznej, samorządowcy mówią jednym głosem. Ten głos jest także skierowany do partii opozycyjnych, by poszły razem z nami do wyborów – potwierdza Chęciński.

Co z innymi prezydentami miast regionu?

W ubiegłym tygodniu jeden z samorządowców również podkreślał, że zadaniem Ruchu będzie doprowadzenie do startu w wyborach pod jednym opozycyjnym szyldem, w podobnej formule, jaką był „pakt senacki”.

– Ale jeśli uznamy, że propozycje dla samorządów nie są satysfakcjonujące, rozważymy start samodzielny – mówi jeden z twórców „Tak dla Polski!”. Nasz rozmówca dodawał, że wspólny start może opierać się na koncepcji, w której to samorządowcy będą głównymi konstruktorami list do sejmików, zaś w wyborach parlamentarnych główna inicjatywa będzie po stronie partyjnych liderów opozycji.

Co ciekawe, skoro zjednoczenie w „Tak dla Polski!” ma charakter federacji istniejących wcześniej stowarzyszeń, jego członkami staną się również inni samorządowcy w regionie, jak np. Mariusz Wołosz (prezydent Bytomia), Marcin Krupa (Katowice), Piotr Kuczera (Rybnik), Adam Neumann (Gliwice), Jarosław Klimaszewski (Bielsko-Biała) czy Tomasz Szczerba (Wojkowice).

czytaj więcej:

Alina Nowak

Alina Nowak: "Województwo stać na finansowanie in vitro"

ranking samorządów

Ranking samorządów. Zabrze kolejny raz na...

Alina nowak zygmunt frankiewicz

Śląscy samorządowcy już szykują się na wybory?

Wanda nowicka

Lewica chce by więcej ulic miało damskich patronów

Zrzut ekranu 2018 03 13 o 12 29 03

[TV] "Jest alternatywa, nie jesteśmy skazani na...

Lpr gliwice

Z.Frankiewicz pisze do ministra. Baza LPR...

Kontrowersyjny poseł odchodzi? Zmiany w...