Rozbudowany terminal pasażerski lotniska w Pyrzowicach robi wrażenie

Dzisiaj, 5 sierpnia oddano do użytku przebudowany i rozbudowany terminal pasażerski B KTW lotniska w Pyrzowicach.

Najważniejsze zmiany związane z prowadzoną od września 2019 roku inwestycją to zwiększenie powierzchni terminalu o 40% z 12,2 tys. m kw. do 17,2 tys. m kw. oraz rozdzielenie poziomami strefy odprawy biletowo-bagażowej i strefy kontroli bezpieczeństwa. Dzięki temu zwiększono liczbę stanowisk odprawy biletowo-bagażowej z 18 do 28.

Powiększono też halę odlotów, teraz znajduje się na trzech poziomach. Z 10 do 16 wzrosła liczba bramek do zapokładowania pasażerów. Nowe „serce” terminalu B, czyli system transportu, kontroli bezpieczeństwa i sortowania bagaży rejestrowanych wyposażono w dwa najnowsze urządzenia kontroli bezpieczeństwa (tomografy), za sprawą których uzyskiwany jest szczegółowy, trójwymiarowy obraz zawartości prześwietlanego bagażu.

Nowa bagażownia to również sorter tackowy (76 tacek) z systemem przechyłu oraz 12 zrzutni bagażowych. Przepustowość systemu to 1 885 sztuk bagaży na godzinę. Wzrost przepustowości terminalu pasażerskiego B z 2 do 4 milionów pasażerów rocznie. Realizacja przedsięwzięcia przyczyniła się również do znacznej poprawy przepustowości całej infrastruktury terminalowej lotniska, na którą składają się terminal pasażerski A (odloty Non-Schengen), B (odloty Schengen) i C (przyloty Schengen i Non-Schengen).

Wraz z końcem inwestycji wzrosła ona z 6 milionów do 8 milionów pasażerów rocznie. Zwiększyła się także powierzchnia wszystkich terminali pasażerskich z 29 tys. m kw. do 34 tys. m kw.

czytaj więcej:

Wypadek Zabrze

Śmiertelny wypadek w Mikulczycach, jedna osoba nie żyje

Międzynarodowy Konwent Templariuszy

Templariusze spotkali się w Zabrzu. Na konwencie

Koncert w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu

Koncert plenerowy w Miejskim Ogrodzie Botanicznym

Lukas podolski gornik zabrze

Gdzie jest Górnik Zabrze z tamtych dni?

Koleje Śląskie

Koleje Śląskie i ZTM bezpłatne dla obywateli Ukrainy

Szymanek 1536x1024

Górnik Zabrze ma nowego szefa. Kim jest Arkadiusz Szymanek?

Zabrzański Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się na placu Wolności

Ostatni moment na świąteczne zakupy na jarmarku i kiermaszu