Robi wrażenie! Zobacz wnętrze Domu Przedpogrzebowego

WIT2

Dzięki staraniom miasta prace w dawnym żydowskim Domu Przedpogrzebowym dobiegają końca. Główna sala zabytkowego obiektu jest już niemal gotowa. Na sklepieniu zrekonstruowano polichromię przedstawiającą rozgwieżdżone niebo, zachowano cenne elementy wyposażenia. Trwa montaż odrestaurowanych witraży. Kolejnym etapem będzie aranżacja wnętrza.

[caption id="attachment_14813" align="alignnone" width="665"]Dom Przedpogrzebowy fot. K.Krzemiński[/caption]

Starania miasta o przywrócenie świetności budynkowi przy ul. Poniatowskiego i znalezienie nowego, godnego przeznaczenia, trwały kilka lat, ale przyniosły oczekiwany efekt. Już w 1999 r. miasto dostrzegło, że zabytek jest zagrożony. Postanowiono go uratować. Nie było to łatwe, ponieważ nieruchomość nie była własnością miasta. W tym czasie obiekt należał do Skarbu Państwa i był użytkowany przez Gminę Żydowską.

dom_przedbogrzebowy

Na wniosek władz Gliwic, w 2003 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków. W kolejnych latach: 2004, 2006 i 2007 Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach przeprowadzał wizje lokalne w sprawie remontu Domu. Gmina Wyznaniowa Żydowska nie była w stanie sprostać potrzebom remontowym obiektu. Miasto, widząc zagrożenie dla tego zabytku zaproponowało, że go przejmie. Dlatego, jako prawny spadkobierca, w 2008 r. Gmina Wyznaniowa Żydowska przekazała go Miastu Gliwice.

czytaj więcej:

Plakat III edycja skompresowany 1

Rekrutacja na Uniwersytet...

Sportostrada 3 2048x1322

Kolejny odcinek ścieżki pieszo-rowerowej oddany do użytku

Chopin gliwice

Cykl plenerowych koncertów w Parku Chopina....

Radiostacja gliwice 1

Z. Frankiewicz: Drewniany obiekt tej skali to...

Pocztowka ratusz gliwice

Gliwice w dziesięciu niezwykłych odsłonach....

Gtm gliwice

Aż trzy złote maski dla Gliwickiego Teatru...

Kino Plenerowe 2015 Gliwice plakat

Oskarowa "Ida" w gliwickim Kinie Plenerowym!