Rada Miasta chce sprzedaży Górnika Zabrze: 24 głosy „za”. „Prowadzimy rozmowy z kolejnymi podmiotami”

Podczas poniedziałkowej sesji, zabrzańska Rada Miasta przyjęła uchwałę intencyjną dotyczącą sprzedaży Górnika. – Prowadzimy rozmowy z kolejnymi podmiotami zainteresowanymi udziałem w prywatyzacji Górnika – mówiła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent miasta.

Fot. FB/ Górnik Zabrze SA
Górnik Zabrze

Uchwała intencyjna w sprawie sprzedaży klubu została przyjęta 24 głosami „za” i jednym wstrzymującym się. Jak podkreślają w magistracie, uchwała „otwiera drogę do negocjacji z firmami gotowymi do włączenia się w ponoszenie współodpowiedzialności za działalność i rozwój Górnika Zabrze”.

O tym, że Górnik Zabrze może zostać sprzedany mówi się już od dłuższego czasu. Jeszcze w czerwcu nieoficjalnie wiadomo było o trzech potencjalnych inwestorach, z kolei niedawno pojawiły się informacje, że przejęciem Górnika Zabrze zainteresowany jest Thomas Hansla, 52-letni właściciel i prezes firmy Key Solutions, która swoje oddziały ma między innymi w Katowicach i we Wrocławiu. Hansla, który pochodzi z Rudy Śląskiej, jest biznesowym partnerem Lukasa Podolskiego, a także kibicem Górnika. Na razie jednak do żadnych konkretów nie doszło.

– Obecnie prowadzimy rozmowy z kolejnymi podmiotami zainteresowanymi udziałem w prywatyzacji Górnika – mówiła w poniedziałek, jeszcze przed głosowaniem radnych, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Przygotowaliśmy wymagane dane niezbędne do podjęcia procesu prywatyzacji. Poważne zaangażowanie kapitałowe partnerów komercyjnych wymaga jednak sprecyzowania wielu czynników istotnych dla dalszego funkcjonowania klubu.

Dlatego deklarując wolę zainicjowania procesu prywatyzacji przedłożyłam projekt uchwały intencyjnej wyrażającej aprobatę dla zmian własnościowych. Uchwała otworzy drogę do negocjacji z firmami gotowymi do włączenia się w ponoszenie współodpowiedzialności za działalność i rozwój Górnika Zabrze, a także za przyszłość „Trójkolorowych” – dodała prezydent.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2011 roku decyzją Rady Miasta (16 radnych było „za”, 7 „przeciw”) Zabrze stało się większościowym udziałowcem Górnika obejmując pakiet 52 procent akcji klubu. Zadłużenie Górnika wynosiło wówczas 32 miliony złotych. W kwietniu tego roku klub opublikował raport finansowy za 2022 rok. Straty wciąż rosną – w sumie jest to już ponad 143 mln złotych.

Lukas Podolski

Może Cię zainteresować:

Górnik Zabrze po dwunastu latach zmieni właściciela? Nieoficjalnie wiadomo, że jest trzech potencjalnych inwestorów

Autor: Redakcja

25/06/2023

Lukas Podolski

Może Cię zainteresować:

Górnik Zabrze zmieni właściciela? Lukas Podolski znalazł inwestora. To pochodzący z Rudy Śląskiej polsko-niemiecki biznesmen

Autor: Redakcja

25/10/2023