Pszczoły i chrząszcze przy zabrzańskiej elektrociepłowni? Łąka kwietna już jest, a w planach są dodatkowe „domki” dla owadów

Na terenie zabrzańskiej elektrociepłowni pojawiła się łąka kwietna o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych. – Już wkrótce zakwitną na niej rośliny zapewniające pszczołom schronienie oraz dostęp do różnorodnego pokarmu przez cały sezon kwitnienia – informuje Fortum Polska.

Fot. FB/ Fortum Polska
Przy EC Zabrze pojawić mają się także dodatkowe domki dla owadów

Jak wyjaśniają w Fortum, pomysł utworzenia łąki pojawił się w związku ze Światowym Dniem Pszczół. Łąka przy EC Zabrze ma 3 tys. mkw. powierzchni i ma służyć nie tylko pszczołom. – Oczywiście udostępniamy ją wszystkim okolicznym zapylaczom, a do tego grona zaliczają się również mrówki czy chrząszcze – podkreślają w Fortum.

W planach jest wybudowanie dodatkowych „domków” dla dzikich owadów zapylających. Tak stało się już w gminie Kumla w Szwecji, gdzie energetyczny koncern jest od kilku lat zaangażowany w projekt, mający na celu zwiększenie różnorodności biologicznej w pobliżu zakładu przetwarzania odpadów, a także odtworzenie dawnych łąk z korzyścią dla roślin i owadów.

Stworzyliśmy tam siedliska piaszczyste dla pszczół samotnic, dokonaliśmy rekultywacji łąk, powiększyliśmy obszary łąkowe oraz wdrożyliśmy działania wspierające bieżące utrzymanie tych obszarów – chwali się Fortum.

Elektrociepłownia Zabrze jpg

Może Cię zainteresować:

Paliwo z odpadów będzie trafiać do Zabrza. Spali je elektrociepłownia. „Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska”

Autor: Michał Wroński

31/03/2023

czytaj więcej:

Elektrociepłownia Zabrze

Kolejna „rajza” w Zabrzu! Tym razem po elektrociepłowni

Elektrociepłownia Zabrze jpg

Paliwo z odpadów będzie trafiać do elektrociepłowni w Zabrzu

Kompleks byłej elektrocieplowni Zabrze luty 2023

Co dalej z kompleksem byłej Elektrociepłowni Zabrze?

Elektrociepłownia Zabrze

Fortum przekazało miastu ponad 100-letni obiekt

4048e0352d4b8bc901070111239ab807

Umowa na budowę DTŚ podpisana!

5ae698f87915cc5250241bddb9b546e1

Marszałek nie podpisał dzisiaj umowy na DTŚ

Fc50ce82f09f85f3c2e508b03860412c

Kobieta niczym tornado. Siała zniszczenie na...