Przyszli fizjoterapeuci z Ukrainy rozpoczęli szkolenia praktyczne. Cykl zainaugurowano w EHTIC

W Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej, z inicjatywy dyrektora Marka Gzika, zainaugurowano kilkudniowy cykl szkoleń dla studentów fizjoterapii z Wołyńskiego Uniwersytetu Państwowego w Łucku.

Inauguracja szkoleń dla studentów fizjoterapii z Ukrainy

Wszystko w ramach współpracy podjętej między ukraińską uczelnią a Politechniką Śląską. W przyszłości - młodzi fizjoterapeuci mają nieść pomoc głównie poszkodowanym za wschodnią granicą. W kontekście wojennym, oprócz fachu lekarskiego czy pielęgniarskiego, coraz częściej zwraca się także uwagę na znaczenie szeroko pojętej rehabilitacji, kluczowej w przypadku powrotu do zdrowia tysięcy rannych w wyniku rosyjskich ataków.

Wykorzystanie najnowocześniejszych technologii, w połączeniu z praktycznym doświadczeniem (m.in. ekspertów z Wydziału Inżynierii Biomedycznej PŚ) ma zagwarantować studentom sporą dawkę nowych i kluczowych umiejętności. 15-osobowa grupę, oprócz zajęć w zabrzańskim ośrodku, czeka także nauka pod okiem specjalistów z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji im. Jerzego Ziętka "Repty" w Tarnowskich Górach, a także Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

W spotkaniu rozpoczynającym cykl szkoleń, wzięła udział także Senator Halina Bieda, która podzieliła się doświadczeniem zdobytym podczas organizacji licznych akacjach pomocowych na rzecz Ukrainy, w tym, dla powstałej w Bytomiu, filii Kijowskiego Uniwersytetu Medycznego, którego przyszli studenci - również mają zyskać możliwość nauki pod okiem specjalistów z EHTIC.