Przez wiele godzin stał za barierką. Dlaczego zdecydował się na taki krok?

Wczoraj w godzinach porannych policjanci pilnie udali się na ulicę Klonową. Chwilę wcześniej służby otrzymały zgłoszenie o mężczyźnie, który stoi po zewnętrznej stronie barierek balkonu na 9. piętrze i przygotowuje się do skoku.

ARC
Policja

Dzięki wielogodzinnym wysiłkom policjantów z Zabrza i policyjnych negocjatorów z katowickiej Komendy Wojewódzkiej, a także innych służb pracujących na miejscu, nie doszło do tragedii. Po długich negocjacjach zdesperowany mężczyzna wrócił do mieszkania. Dalszej pomocy udzieliły mu służby medyczne.

Wczoraj w godzinach porannych na numer alarmowy zadzwonił zgłaszający, który zauważył mężczyznę stojącego po zewnętrznej stronie barierek balkonu na 9. piętrze bloku mieszkalnego przy ulicy Klonowej. Na miejsce natychmiast pojechali zabrzańscy policjanci.

Stróże prawa namawiali mężczyznę do zrezygnowania z desperackiej decyzji i wejścia do mieszkania. Inni mundurowi zabezpieczyli miejsce zdarzenia przed dostępem osób postronnych. Zamknięty został także odcinek ulicy Klonowej od skrzyżowania z ulicą Matejki, do skrzyżowania z ulicą Ślęczka. Przez cały czas trwały skoordynowane działania Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego.

Na miejsce przybył także zespół policyjnych negocjatorów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy kontynuowali rozmowę z mężczyzną. Z uwagi na to, że dostęp do budynku został zamknięty, Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Zabrzu, skierował na miejsce autobus dla mieszkańców, którzy nie mogli wejść do swoich mieszkań.

Czynności na miejscu trwały do wieczora. Na szczęście po wielu godzinach działań m.in. Zespołu Negocjatorów, mężczyzna dobrowolnie wrócił do budynku. Natychmiast trafił pod opiekę służb medycznych, została mu także udzielona pomoc psychologiczna.

Pamiętajmy, że wielu podobnych tragedii można uniknąć, uważnie słuchając osób z bliskiego otoczenia i okazując pomoc w kryzysie. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pod bezpłatnymi numerami są gotowi ofiarować wsparcie osobom z myślami samobójczymi:

116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - Czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę

116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych - Czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00

800 121212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - Czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę