Przedstawiciele ZPRP zwiedzili European Health Tech Innovation Centre

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia to nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy Politechniki Śląskiej, działający od jesieni 2021 roku. Jego głównym zadaniem jest wdrażanie, rozwijanie i wsparcie nowych technologii, które z powodzeniem znajdują liczne zastosowania w medycynie, rehabilitacji a także sporcie. Zabrzańską placówkę odwiedzili dziś przedstawiciele Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Wszystko z okazji trwających Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023.

AS
Nowoczesne badanie wykorzystujące wirtualną rzeczywistość

Jednym z obiektów, w którym rozgrywane są mecze na najwyższym, międzynarodowym poziomie jest katowicki Spodek. W związku z tym, stolica Województwa Śląskiego gości licznych przedstawicieli środowiska sportowego. Wśród nich są także przedstawiciele ZPRP, którzy odwiedzili dziś (13.01.2023) zabrzański ośrodek naukowo-badawczy.

Wybudowanie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia kosztowało 44 mln zł. Wyposażenie - kolejnych 66 mln zł. Sporą "cegiełkę" dołożyła oczywiście Unia Europejska (72 mln zł), Miasto Zabrze (11 mln zł), Politechnika Śląska 9 mln zł) a także jeden z partnerów, czyli rozpoznawana na całym świecie marka Philips (18 mln zł), która wbrew pozorom - już dawno odeszła od produkcji ekspresów do kawy czy suszarek do włosów.

Zaproszeni goście, pod opieką prof. Marka Gzika, mieli okazję do zwiedzenia dwóch, specjalnie wyposażonych laboratoriów, a także zapoznania się z bogatą ofertą EHTIC. Oprócz szeroko rozumianych zagadnień związanych z medycyną, potencjał ośrodka badawczego, z powodzeniem można wykorzystywać także w sporcie.

W przypadku piłki ręcznej, zakres prowadzonych badań można wykorzystać już na etapie selekcji młodych zawodników. Wnikliwa analiza i wykorzystanie nowoczesnego sprzętu, może chociażby pomóc w unikaniu licznych kontuzji w tej wyjątkowo kontaktowej dyscyplinie. Największe problemy u zawodników dotyczą kręgosłupa szyjnego. Badania prowadzone pod okiem naukowców z Politechniki Śląskiej, mogą także... określać wpływ kibiców (chodzi oczywiście o ich doping) na reakcje oraz zachowania zawodników.